Stélová boží muka - Dobrkovská Lhotka
Turistické cíle • Památky a muzea • Boží muka
Dobrkovská Lhotka leží na východním úbočí tzv. Slepičích hor, které jsou součástí geomorfologického celku Novohradské podhůří. První písemná zmínka o vsi je z roku 1362 a je známá především ze dvou důvodů. Jednak se v ní udržuje stará tradice masopustní koledy, která má svoje specifika a za druhé (což je důvodem tohoto příspěvku) stojí na návsi stélová Boží muka.
Dobrkovská stélová Boží muka s Nejsvětější trojicí jsou typově velice ojedinělá. Nesou letopočet 1769 (uveden z druhé strany) a je na nich staročesky psaný nápis: naD.nassI obCI sMILVg.se o przesWata trogICe. Tento nápis svědčí o českém původu obce, která se nacházela na samotných hranicích s německou národnostní menšinou. Osobně si myslím (ale nemám to ničím podložené), že je tento nápis zároveň kryptogramem a dáme-li dohromady velká písmena, vyjde nám: DICI MILV WIC.
V okolí se nacházejí ještě jedna stélová boží muka a to při silnici do Slavče, za osadou Záluží po levé straně. Ta dobrkovská jim byla zřejmou předlohou, byť nesou o hodně mladší letopočet - 1853. Nejsou sice vyvedená v barvě, ale to jim na kráse nikterak neubírá.
Jinak slovo stéla pochází z řečtiny a značí kamenný, nebo dřevěný památník postavený na obětišti (viz. WIKIPEDIE)