Trhosvinensko, naučná stezka spojující krásy přírody a vzácné památky (Trhové Sviny, Buškův hamr, Svatá Trojice)
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Naučná stezka Trhosvinensko je skutečným náhrdelníkem z perel. Velmi příjemná a nenáročná šestikilometrová trasa s dvanácti zastaveními provede zájemce po historickém jádru půvabného pětitisícového jihočeského města i po klenotech jeho jižního okolí. Původní NS byla zřízena v roce 1998 a měřila přibližně 4,5 km, její dnešní podoba pochází z roku 2016.
Během necelých 6 km trasy nás čekají nejen krásy Matky přírody a stará poutní cesta, ale i nejrůznější cenné památky v čele s těmi technickými a sakrálními, což tuto NS činí opravdu vysoce atraktivní. A je úplně jedno, jakým způsobem se sem dostaneme. My do Trhových Svinů přijeli autem v rámci naší týdenní jihočeské dovolené, a proto se pro nás jednalo pouze o akci půldenní.
Za čím jedeme?
Hned na úvod je potřeba říct, že jsme po zralé úvaze zvolili variantu projít tuto okružní NS „naopak“, tedy proti směru hodinových ručiček a číselnému řazení jednotlivých zastavení. A jsme stále přesvědčeni o tom, že je to tak z několika důvodů smysluplnější. Navíc nám to hodně pomohlo i ve „vztahu“ k počasí.
Vše jsme tedy zahájili odstavením přibližovadla na zdejším Žižkově náměstí, kde NS zastavením č. 1 v podstatě také začíná. Odsud jsme se vydali ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie (zastavení č. 12). Následoval deštivý úsek, kdy jsme se kolem kostela Církve československé husitské (č. 2) vydali k Buškovu hamru (č. 9), který měl být – a skutečně také byl – jedním z vrcholů (nejen) tohoto dne. Navíc jsme zde přečkali zbytek deště a dále už pokračovali za téměř krásného počasí.
Naše další cesta vedla převážně lesem a údolím Klenského potoka, kterým postupně mířila k areálu barokního poutního kostela Nejsvětější Trojice. Šli jsme typickou jihočeskou krajinou a postupně míjeli nejen různé zástupce flóry i fauny, ale také např. léčivý pramen u Svaté Trojice. Při studování tabulí jednotlivých zastavení jsme si rovněž přečetli různé zajímavosti o zdejší přírodě, o historii jednotlivých památek, o Svatotrojiční cestě nebo o místních mlýnech.
O některých zastaveních bychom se měli alespoň jednou větou zmínit samostatně:
zastavení č. 2 – Weyszerův (nebo též Weisserův) městský park se vzácnými druhy stromů,
zastavení č. 5 – barokní poutní kostel Nejsvětější Trojice s šestibokými ambity pochází z počátku 18. století, stejně jako nedaleká kaple s pramenem léčivé vody
zastavení č. 9 – Buškův hamr - pozoruhodná funkční technická památka s expozicí originálního hamernického nářadí a lidového nábytku, Vrchní náhon zde přivádí vodu na tři kola pohánějící brus, dmychadla výhně a buchar, který je největším dochovaným v ČR a váží přibližně 300 kg.
zastavení č. 12 - kostel Nanebevzetí Panny Marie - původně raně gotický kostel ze 13. století v podobě pozdějších úprav a přestaveb. Tento trojlodní kostel je považován za velmi hodnotný příklad práce rožmberské stavební huti na přelomu 15. a 16. století.
zastavení č. 1 - Naučná stezka Trhovosvinensko – za toto zastavení považuje autor článku historické jádro města (mj. měšťanské domy s novorenesančními fasádami a podloubími, historická budova radnice v podobě z roku 1845, šestiboká kamenná kašna, barokní sloup sv. Jana Nepomuckého a sv. Barbory z roku 1722), které bylo v roce 1990 prohlášeno městskou památkovou zónou.
zastavení č. 4 – Svatotrojiční cesta se zajímavým a početným souborem božích muk z 18. a 19. století.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Kromě drobného občerstvení na hamru (někteří žrouti ještě cestou navíc svačili) jsme se najedli a napili v asijské restauraci v Trhových Svinech (a rozhodně to nebyla špatná volba i když jsme si počkali déle než je v těchto podnicích zvykem) a jako bonus jsme si večer přidali hříbky, které jsme během cesty nasbírali. Jihočeské lesy byly totiž v letošním září velmi dárné.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: Ano … a moc. Velice pohodová trasa se spoustou zajímavých míst, krásnou přírodou i cennými památkami. Naše očekávání byla vysoká od chvíle, kdy jsme se o této NS dozvěděli, a ani v nejmenším jsme nebyli zklamáni. Za absolutní klenoty bych označil kostel Nanebevzetí Panny Marie a Buškův hamr.
Nelíbilo. Snad jen cestou k hamru nemuselo tolik pršet …
Ostatní informace
Zelenobílá stezka je, samozřejmě, určena pěším turistům, ale s jistými omezeními ji mohou absolvovat i cyklisté. Cestou moc možností k utrácení není, a protože bylo městské informační centrum zavřeno, zaplatili jsme jen za prohlídku a turistickou vizitku Buškova hamru a oběd v Trhových Svinech.
Otevírací doba Buškova hamru je od poloviny května do poloviny října, od úterý do neděle a od 10:00 do 17:00 hod. Prohlídky jsou každou celou hodinu, poslední v 16:00 hod. Vstupné přijde na 100 Kč, snížené na 60 Kč. A rozhodně to nejsou vyhozené peníze …