Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 19 C4
torzo čtyřhranné věže
tesané skalní světničky
První zmínka o objektu 1372
Jiný název objektu Husí nůžka
Kdy začal být skalní masiv Pařezu obýván dnes nedokážeme přesně určit. Někteří badatelé se však domnívají, že místo bylo trvaleji osídleno již v období kolem 3. století př.n.l. Nálezy odpovídající této době však byly odcizeny a není proto možné přesněji stanovit dobu, kdy k usazení lidstva v této lokalitě došlo. Historie skalního Hradu nazývaného Pařez je velmi krátká. Současní archeologové a kastelologové se domnívají, že vznikl počátkem 13. století. Prvně je však hrad uváděn v roce 1403, kdy jej drží vladycký rod, který užívá zdejšího predikátu. Během husitských bouří však hrad zanikl. Je však vysoce pravděpodobné, že byl krátce dobýván husitskými houfci. Tento nevelký hrad nemohl dlouho odolat a tak z něj dnes můžeme spatřit jen skalní torzo se zbytkem zdiva věže. Několik trámových zádlabů naznačuje i podobu hradu na pískovcové skále. Z místností se zachovaly pouze dva tesané „sklepy“ a několik dalších menších prostor, které považujeme spíše za výklenky. Od věže vedl též padací můstek na protější skálu, kde je možno spatřit zbytky trámových zádlabů. Několik dalších nepřímých důkazů naznačuje, že hrad byl zabezpečen též širokým vodním příkopem, který je však v současnosti již velmi nepatrný. Přístup na vlastní hrad je umožněn jednak skalní rozsedlinou, která hrad protíná a jednak po „schodišti“, které bylo upraveno z původních rozvalin hradu. Původní přístup z obranných důvodů vedl však rozsedlinou. Hrad se nachází na jihozápadním okraji obce Pařezská Lhota. Nedaleko hradu se též nachází větší zajímavá soukromá botanická sbírka skalniček, která je po dohodě s majitelem i přístupná. Přístup ke zříceninám Pařezu je umožněn po červené TZN od Mladějova do centrální části Prachovských skal. Též lze částečně využíti zelené TZN, která však u osady Hvozdec končí a napojuje se zde na modrou TZN, kterou můžeme dojít do Libuně, či zpět do Prachovských skal.
Skalní Hrádek Pařez, respektive jeho ruiny, se nachází na jihozápadním okraji obce Pařezská Lhota, v těsné blízkosti Prachovských skal.
Poprvé je zmiňován roku 1372, nazývaný byl Husí nůžka. V pozdějších letech patrně loupežnickým sídlem a proto vypálen. Do dnešních dnů se tak dochovali jen části vytesané do skály a část zdí věže. V té byly nalezeny české groše z doby Václava IV.
Na severozápadním okraji Prachovských skal, několik metrů od silnice spojující Pařezskou Lhotu a Blata, se z travnaté roviny zvedá sama pískovcová skála, na níž stával skalní hrad, pro tvar skály zvaný Pařez. Okolí snad bývalo zatopeno vodou, ale hráze již dnes nejsou patrny. Skála je úzkou rozsedlinou rozdělena na dvě části, mezi nimiž je puklina, zavalená při východním konci sesutým stavivem, které se nyní užívá k výstupu na zříceninu. Směrem od východu je vpravo ve skále vydlabaný sklípek, vedle něhož kolmo k rozsedlině vedla zeď, dělící západní - přední část hradu od východní, níže položené. Vlevo ve skále se ještě zachoval žlábek k zapuštění trámoví; zde se patrně rozsedlina zavítala pevnými vraty. Od sklípku vedou schůdky výše ke dvěma sklepům vysekaným ve skále, z nichž první se zavíral na obou koncích vchodu, jak svědčí žlábky k zasazení dveří vně i uvnitř. Z něho vede jeden východ do vedlejšího sklepa, opatřeného dveřmi s obloukem, vykrojeným v podobě oslího hřbetu vladislavské gotiky. Naproti tomuto otvoru je malé okénko obdélného tvaru a pod ním je vytesána lavice. Na západním okraji hradu stála čryřhranná věž s branou, do níž vedl dřevěný most z protější skály.Na povrchu skály jsou dodnes patrny stopy obvodových hradeb, zčásti zachovaných především na severní a východní straně a základy čtyřhranné věže na západním okraji opevnění. V ostatních částech okraje skály se ojediněle nacházejí záseky po trámech. Hrad byl zděn z přitesaných pískovcových kvádřiků, mezi nimiž byla pískovcová drť a menší lomový kámen zalévaný maltou. Zdivo bylo lícováno po obou stranách.
Hrad byl vybudován ve 14. století. První písemná zpráva pochází z roku 1403. Později se hrad údajně stal loupežnickým sídlem a byl vypálen. V roce 1430 se hrad Pařez uvádí již jako pustý. Romantická zřícenina hradu Pařez stojí na skále na severozápadním konci Prachovských skal. zřícenina hradu Pařez se nachází na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Dochovala se spodní část čtverhranné věže na západním okraji skály, malé části hradeb a dále skalní světničky. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.