Paříž – Vítězný oblouk vyhlídkový (Paris - Arc de Triomphe de l´Étoile)
Ikonický pařížský Vítězný oblouk je památkou notoricky známou – vždyť si spolu s Eiffelovkou „zahrál“ v mnoha úspěšných francouzských filmech včetně Fantomase a velmi dobře si jej navždy zapamatují rovněž všichni účastníci závěrečné etapy cyklistické Tour de France. Téměř vždy je však uváděn pouze jako památník, takže mnohým možná unikl fakt, že je současně také malým muzeem a z turistického hlediska hlavně originální rozhlednou.
Jedná se o stavbu z I. poloviny 19. století (1806 – 1836) a pro nás je potěšitelné, že je tak trošku navždy spojena i s našimi dějinami. Oblouk totiž nechal postavit Napoleon Bonaparte na oslavu svého vítězství v bitvě u Slavkova (a také se stal předlohou pro Dianin chrám ve Valticích). Tato krásná ukázka klasicistní architektury vyprojektovaná architektem Jeanem Francoisem Chalgrinem stojí uprostřed kruhového objezdu Hvězda (Étoile) na náměstí Place Charles-de-Gaulle, ze kterého vybíhá dvanáct ulic včetně slavné Champs-Élysées. A právě na paprsky těchto ulic je pro běžného smrtelníka nejkrásnější výhled ze střechy oblouku.
Arc de Triomphe je druhou největší stavbou svého druhu na světě. Dosahuje výšky 51 metrů, je 45 m široký a jeho hloubka je 22 m. Vítězným obloukem prochází tři obloukové „průchody“ – ten centrální je vysoký 29 m, oba krajní pak 19 m.
Na vrcholu oblouku – nebo chcete-li na jeho střeše – se nachází velká vyhlídková terasa, na kterou vede úzký výstup s 284 schody. Ta je přístupná každý den od 10:00 do 22:30 hod. a výstup na střechu je zpoplatněn. Vstupenky se dají koupit na internetu (na přesný čas) nebo na místě (zejména v létě musíte ovšem očekávat dlouhé fronty). Vstupné stojí 13 eur, děti a mládež do 18 let mají vstup zdarma, stejně jako mladiství do 25 let (po předložení ISIC karty) nebo držitelé Paris Museum Pass.
Z vrcholu oblouku se také nabízí nádherný výhled na nejvýznamnější stavby a památky hlavního města Francie v čele s katedrálou Notre Dame, Eiffelovou věží, sněhobílým chrámem Sacré Coeur, muzeem Louvre nebo moderní čtvrtí La Défense (doporučuje se navštívit vyhlídku v podvečer, kdy na jedné straně uvidíte Louvre v zapadajícím slunci a na druhé odraz slunečních paprsků na moderním oblouku Grande Arche). Uvnitř Vítězného oblouku je umístěno malé muzeum zaměřené na historii této stavby. Jsou zde vystaveny různě staré fotografie a tisky, konkurenční návrhy oblouku od jiných architektů nebo fotografie z pohřbu spisovatele Victora Huga.
Oblouk je dopravně dobře dosažitelný. Pod kruhovým objezdem se nachází stanice metra Charles de Gaulle-Étoile a na náměstí jsou rozmístěny i autobusové zastávky. K samotnému oblouku vedou volně přístupné podzemní chodby.
Na závěr ještě krátká omluva za nepříliš kvalitní fotogalerii k článku. Je totiž tvořena pouze skeny fotografií 13 x 9 cm z roku 2005, které doplňuje pár snímků věnovaných kolegyněmi, jejichž drahé polovičky už v té době digitály vlastnily, a jedna (pseudo)historická pohlednice.