Loading...
Kdyby měly být všechny kříže, kapličky, boží muka (a podobné) zahrnuty v seznamu kulturních památek, asi by šlo takřka o nekonečný seznam. Nicméně i památka, která pod památkovou ochranu nespadá si zaslouží nejen o úctu, ale hlavně o údržbu.
Bezezbytku se to vztahuje na ty, o které se vlastně nemá kdo postarat. V dřívějších dobách měl většinou každý křížek nebo boží muka (i ta kaplička) svého dárce (říká se donátora, dnes přeloženě investora). Minulé doby se ovšem přičinily o to, že tyto drobné památky ztratily své dárce, nebo jejich dědice, mnohdy i z důvodu, že se potomci bývalých zakladatelů ztratili, nebo ani nevědí o předcích, kteří se o podobné dílka zasloužili.
Bez paměti zůstaly hlavně takové památky v pohraničí, které postihlo vystěhování značné části obyvatel. Naštěstí se o spoustu takových osiřelých objektů starají tu dobrovolníci, nějaké spolky nebo i přímo obce.
K takovým patří jistě i kříž v Pekařově, poblíž válečného pomníku (a vlastně i kaple). Bělostí mramoru zářící kříž není přímo datován, ale předpokládá se na vznik někdy na počátku 20. století.
Kříž je postaven na čtvercovém základu. Nižší sokl pak nese odstupňovaný hranolový sokl. Na čelní straně je německý nápis v překladu: Stůj milý poutníče, hleď na Ježíše, Marii a jejich bolesti, na ubohé duše také vzpomínáme na otce našeho daru ustanoveného ke slávě Boží.
Engelbert a Karloine Wanke, donátoři kříže.
Další část tvoří konický stupeň s ozdobami mučidel a symbolem eucharistie (kalich a vinná réva, výše v obilných klasech hostie). Vrchol tvoří kříž s jetelovými konci, nad kovovou plastikou ukřižovaného je nápis INRI.
O opravu kříže se zasloužila v tomto případě obec Jindřichov (kam Pekařov právně spadá). Náklady pokryla dotace Ministerstva zemědělství ČR (118 528,- Kč, spoluúčast obec 50 798,- Kč). Z uvedené částky se samozřejmě v roce 2022 opravilo více obdobných památek, ten pekařovský kříž je jednou z nich.