Loading...
Pramen se původně nacházel na pravém břehu říčky Nedvědičky. Při stavbě železnice v letech 1903-05 byl pramen ošetřen a umožneno vedení vody propustkem. Pamětníci vzpomínali, že se jezdilo z hradu ke Korejtku pro pitnou vodu vždy, když bylo panstvo na hradě Pernštejně. Vozila se odtud voda i do vily Mittrowských, která se nachází pod hradem v části Sklepy.
Historie studánky je popsána v Knize protokolu obce Pernštejn ze dne 5. 5. 1901, kde se dočteme: „By se zdravotním předpisům stran pitné vody vyhovělo, slibuje starosta Pernštejna Eduard Gürtler, že pana hraběte Mittrowského poprosí, by na korejtko k vedení velmi dobré vody z pramene proti Haslingerovu kříži potřebná dřeva daroval, že si pak místní obyvatelé korejtko přes potok zařídí“.
Dnešní studánka je umístěna v sousedství památných stromů Lípy svobody z roku 1918 a Lípy pernštejnských hasičů z roku 2008. Později nepoužívanou studánku upravili znovu zdejší chataři v roce 1988 a místo dřeveného korýtka, později železné trubky, zavěsili přes tok plastovou trubku na lano. Pitná voda velmi dobré kvality je zde dnes odebírána mnoha lidmi nejenom z Pernštejna, Nedvědice, ale i širokého okolí.
Návrh současného tvaru studánky architektonicky a projekčně zpracovala v roce 2009 Ing. arch. Jana Urbanová. Kamenické práce provedl pokračovatel tradice nedvědických kameníků Pavel Cvrkal. U studánky je nyní umístěn i dřevěný přístřešek a infornační tabule. Okolo vede trasa zdejší okružní naučné stezky kolem hradu Pernštejna.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.85 Okolí Brna-Svratecko/A1, GOL 1:25 000 Okolí Brna-Tišnovsko