Petříkovice – pomník Františka Opočenského
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
Částí Petříkovic na Trutnovsku probíhá linie historického Československého opevnění (v zahraničí nazývaného také jako Benešova linie) z let 1935 – 1938. O zajištění hranic Československa se uvažovalo již od vzniku první republiky. S nástupem Adolfa Hitlera k moci v roce 1933 potřeba obrany ještě vzrostla. Linie lehkého opevnění vzor 36, vzor 37 (řopíků), těžkého opevnění a dělostřeleckých tvrzí vznikla v kraji v roce 1937 – 1938.
V letech 1918 – 1940 a 1945 – 1949 Finanční stráž Československé republiky, ozbrojený sbor ministerstva financí, dohlížel na ostrahu hranic a prováděl celní službu. V roce 1936 se členové finanční stráže stali také příslušníky jednotek Stráže obrany státu. Po přijetí podmínek Mnichovské dohody (Mnichovského diktátu) z 29. září 1938 se drtivá většina objektů opevnění ocitla na odstoupeném území.
Ve 30. letech minulého století byl dozorcem finanční stráže v Petříkovicích i poddůstojník František Opočenský, narozený 6. září 1910. Dne 19. září 1938 členové sudetoněmecké polovojenské organizace Freikorps přepadli stráž v lehkém opevnění vzor 36 nad železniční zastávkou v Petříkovicích. Ve stráži byli v té době tři vojáci a tři finančníci, mezi nimi i František Opočenský. Po několikaminutové přestřelce stráž teroristy z Freikorpsu odrazila, a ti utekli za hranice. V přestřelce byl smrtelně zraněn František Opočenský.
Na počest zastřeleného Františka Opočenského byl v Petříkovicích u odbočky k hraničnímu přechodu postavený pomník z leštěné žuly se znakem hraničářů a vytesanými nápisy: FRANTIŠEK OPOČENSKÝ, DOZORCE FINANČNÍ STRÁŽE. PADL PŘI VÝKONU SLUŽBY STRÁŽE OBRANY STÁTU DNE 19. ZÁŘÍ 1938. Další pozlacené nápisy na dolních blocích pomníku znějí: JE LÉPE ZA SVOBODU UMŘÍT STOJE, NEŽ PADNOUT NA KOLENA, V KLEČE ŽÍT. JAK TVRDĚ TO A KLIDNĚ ŘEČENO JE! A KDO MLUVÍ, MUSÍ ZVÍTĚZIT. F. FEDOROV.