Loading...
Turistické cíle • Příroda • Pohoří
Picos de Europa je geologicky součástí Kantaberského pohoří na severním pobřeží Španělska. Tvoří jeho dominantní a nejatraktivnější část. Jeho štíty začínají vyrůstat již pouhých dvacet kilometrů od pobřeží Biskajského zálivu.
Geograficky se Picos de Europa dělí na tři masivy:
Dnešní výraz "Evropské štíty" je používán až od 19.století. Výklady původu tohoto neobvyklého názvu pohoří jsou dva. První říká, že vznikl mezi námořníky vracející se z dlouhých plaveb od amerických břehů, kteří dychtivě vyhlíželi evropské pobřeží a první zemí na obzoru, kterou uviděli, byly právě siluety vápencových štítů tohoto pohoří.
Druhý výklad je podle starých řeckých pověstí. Nejvyšší bůh Zeus unesl fénickému králi Atenorovi princeznu Európé a prý ji ukrýval právě v tomto divokém pohoří. Podle ní pak vznikl i název hor.
Pro Španěle má pohoří Picos de Europe velký historický význam. Právě zde roku 722 v bitvě u Covadongy poprvé porazili španělští povstalci maurské vojsko a tím zahájili znovudobytí Pyrenejského poloostrova Španěly od nadvlády Arabů.
Masiv Picos de Europa, jakož i celé Kantaberské pohoří je tvořeno krasovitým vápencem. Proto jsou zde k vidění Ostré štíty, hluboké kaňony, jeskyně, propasti. Kaňon Cares, hluboký až 1 km a dlouhý 12 km tvoří předěl mezi horskými skupinami Urriello a Cornión. Oblast je po této stránce dokonale zmapována a prozkoumána. Na své si přijdou horolezci, speleology i jeskyňáři. (hloubky až 1 000 m).
Kantaberské pohoří, tedy i Evropské štíty jsou velmi deštivou částí Španělska. Vítr z Atlantiku žene na pevninu téměř celý rok dešťové mraky, které se právě ve vyšších polohách hor ochladí a spadnou na zem. I v létě je zde slunečné počasí spíše výjimkou.
Vlhké klima velmi svědčí vegetaci. Ve spodním pásmu hor rostou smíšené lesy (převážně duby, jasany a buky, ale i lípy a olše. Ve středním pásmu nejdeme typickou alpínskou květenu. Vrcholy jsou většinou holé a téměř bez vegetace.
Nejčastějšími obyvateli kromě člověka je zřejmě kamzík. Jejich počet se odhaduje asi na 15 tisíc kusů. Zastoupena je i vysoká zvěř či divoké prase. Výjimečně je možné zahlédnout i vlka či medvěda hnědého, z dravých ptáků pak orla nebo supa.
Vstupy do Picos de Europa:
Velmi vhodným vstupem do centrální části hor je horské středisko Fuente Dé, vzdálené asi 20 km západně od městečka Potes. Z Fuente Dé je nejlépe použít lanovku, která končí ve výšce 1848 m. Převýšení téměř 800 metrů překonává lanovka 1600 m dlouhým lanem bez jediného podpěrného sloupu. Doporučuje se ovšem vyrazit časně ráno, neboť v průběhu dne je zde až příliš mnoho turistů a na lanovku je nutné si počkat. Odbavování turistů je však velmi dobře organizováno, jízdenky jsou číslované. Která čísla jsou na řadě se zobrazuje na světelné tabuli a jsou hlášena rozhlasem. Totéž je, pokud máte i zpáteční jízdenku. Pořadové číslo jízdenky však přiděluje obsluha lanovky, podle doby vašeho příchodu. V roce 2009 stála jedna zpáteční jízdenka 14 Euro. Letní provoz je od 9 do 20 hodin.
Z vrcholové stanice je možné při pohledu na jih vidět hřebeny a štíty Kantaberského pohoří, při pohledu k severu se otevírá vrcholová partie centrální části Picos de Europa
KaňonCares je nejlépe dostupný ze severu z osady Puente Poncebos. Do národního parku Covadonga se dostaneme přes město Cangas de Onis.