Pilávka, zakletá víla z hvozdu u Hvozdu
V tajemném lese mezi obcemi Hvozd a Hačky se nachází pramen říčky či potoka Pilávka, u kterého sedí snad nejkrásnější víla, jakou kdy svět spatřil. Protože se však kdysi dávno u této víly projevily některé nehezké vlastnosti jako hříšná marnivost a sklony k podvádění, byla starou lesní čarodějnicí zakleta do kamene.
Je přitom zajímavé, že k soše půvabné lesní žínky, která se stala díky „tiché poště“ velmi oblíbenou atrakcí, dodnes nevede žádná značená cesta. Asi zde působí nějaké staré kouzlo, díky němuž mají lesní studánka i tajemní tvorové žijící kolem ní stále svůj relativní klid.
Asi nejjednodušší je vydat se k pramenu a jeho víle po modré TZ z obce Hvozd. Jde se po asfaltce a ve chvílí, kdy modrá značka uhne doprava, my pokračujeme po silnici ve směru na Hačky a Bohuslavice. A poté, co se tato silnice v lese zavlní, stačí si pohlídat první lesní cestu vlevo. Po ní nás pak čeká asi 500 metrů chůze za mírného stoupání. U studánky je umístěna dřevěná lavička a informační cedule s pověstí o víle Pilávce. Lesu kolem se údajně říká Březina a bohužel i na jeho podobě se podepsala kůrovcová kalamita a následná těžba dřeva. Vždyť i sama Pilavka se ještě nedávno opírala o vzrostlý strom …
Betonovou socha víly Pilávky sem – snad někdy v polovině minulého století (zcela bez záruky) - umístil učitel Waldemar Zatloukal z hvozdecké základní školy, který tak chtěl vytvořit zajímavý cíl výprav zdejších dětí a který také vymyslel pověst o smutném osudu této pohádkové bytosti. Podle ní byla Pilávka nejkrásnější z místních víl a jejím úkolem bylo pečovat o prameny, studánky a lesní vodní toky v okolí. Marnivé lesní žínka však chtěla jen tancovat a česat si své dlouhé světlé vlasy. U toho se chtěla prohlížet ve vodní hladině. A tak se rozhodla zmámit venkovské chlapce. Slíbila jim, že ten, který pro ni v lese vykope studánku a zároveň v ní najde prsten, toho si vezme za muže. Chlapce – celkem pochopitelně – nabídka krásné dívky zaujala, a tak se vrhli do práce. Studánka byla brzy hotová … a tím vše skončilo. Tedy pro ně, pro Pilávku nikoliv.
Před ní se objevili všichni obyvatelé lesa v čele se starou čarodějnicí, která vílu kouzelným proutkem proměnila v kámen. Byl to trest za porušení zákonů lesa a zneužití naivity lidských bytostí. Jako soudní tribunál zde vystupovali hejkalové, skřítci a divoženky. Vílin trest prý vládkyně lesa ukončí až ve chvíli, kdy o svatojakubské noci najde svobodný mládenec ve studánce prsten a navlékne ho – na jedinou noc v roce obživlé - víle na prst, Zatím se to ale nikomu nepodařilo …
Závěrečná poznámka autora článku:
I podle stylu pověsti o krásné víle lze usuzovat na vznik v budovatelských časech socialismu. Vždyť víla Pilávka byla vlastně velmi přísně potrestána za zahálku, zatímco její kolegyně mohly kohokoliv z místních mládenců kdykoliv beztrestně utancovat k smrti.