Pisa – kostel sv. Michaela (Chiesa di San Michele in Borgo)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Chrámy, postavené v pisánském stylu kombinujícím románský sloh s gotikou, nenajdeme jen na Náměstí zazráků, ale v podstatě na celém území starého piského města. Jedním z nich je právě kostel San Michele in Borgo, nacházející se na ulici Borgo Stretto, a postavený původně za městskými hradbami, snad na místě starověkého chrámu. Kostel začal být stavěn jako součást benediktinského kláštera již roku 1016 a definitivně byl dokončen v 17. století. Z toho vyplývá, že byl ve své historii několikrát různě renovován nebo stavebně upravován, naposledy kvůli silnému poškození při náletech spojenců v průběhu II. světové války.
Nejvýraznější částí kostela je, pochopitelně, jeho sněhobílé průčelí s třemi řadami arkád a třemi vstupními portály. Průčelí je typicky pisánské a pocházející z 13. (spodní část) a 14. (horní část) století. Tehdy také vznikla nadvchodová lodžie (nebo tabernákulum) se sochami Madony s dítětem, andělem a klášterním opatem. Ty vytvořil Lupo di Francesco, žák Giovanni Pisana, ale tyto originály jsou dnes uloženy v muzeu San Matteo. Na chrámovém průčelí tak můžeme vidět pouze kopie.
Monumentální trojlodní interiér nabízí svým návštěvníkům také mnoho zajímavého. Jmenovat můžeme alespoň Krucifix od Nino Pisana ze 14. století nebo obrazy Matteo Rosselliho (Neposkvrněné početí), Baccio Lomiho (Madona s dítětem a světci), Aurelio Lomiho (Ctnosti) a Giuseppe Melaniho (Kristovo narození). Zajímavé jsou jistě také zbytky fresek ze 13. a 18. století. Z kostela pochází rovněž fragmenty kazatelny Andrea Pisana, které jsou dnes rovněž uloženy v piském Národním muzeu San Matteo.