Pisa – palác Puteano (Palazzo del Collegio Puteano)
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Každý návštěvník toskánské Pisy, který z města viděl více než jen nakloněnou zvonici na Náměstí zázraků, musí získat celkem oprávněný pocit, že město ve svých dějinách poznalo pouze slavnou sochařsko-stavitelskou rodinu Pisanů a manýrismus. Také čtvercový palác Puteano, nacházející se na západní straně náměstí Piazza dei Cavalieri, vznikl na konci 16. století. Konkrétně proběhla jeho stavba v letech 1594 až 1598, a to spojením tří starších domů. A dá se říct, že v podstatě celou historii tohoto třípodlažního paláce můžeme spojit s místními studenty, vysokou školou a řádem Rytířů sv. Štěpána. Vždyť řádové studenty sem poprvé umístil arcibiskup Carlo Antonio Dal Pozzo již v roce 1604 nebo 1605 a palác je tak jediným přeživším objektem v Pise, pamatující „starou“ univerzitu. Rytířský řád sice časem přestal existovat, ale studentská kolej zde zůstala až do roku 1925. Po pěti letech – tedy v roce 1930 – pak byla do paláce přemístěna část studentů ze Scuola Normale di Pisa, za éry Mussoliniho se po kolejních chodbách procházeli studenti politické ekonomie a práv, a od roku 2001 zde sídlí Matematicko-výzkumné centrum Ennio De Giorgi.
Při pohledu z náměstí se palác jeví jako poměrně nevelká (z náměstí totiž vidíme nejmenší objekt, z kterého univerzitní komplex vznikl), ale malebná, budova, sousedící s nenápadným nárožním kostelem sv. Rocha, a na první pohled upoutají zejména fresky na jejím průčelí. Jedná se o alegorie, které zde v letech 1608 a 1609 zobrazil florentský malíř a architekt, působící převážně v Pise, Giovanni Stefano Marucelli. Fresky, které měly od počátku vizuelně navazovat na výzdobu paláců Carovana a dell'Orologio, i celá budova byly postupem času silně poškozeny a musely být na konci 19. století a v roce 1969 celkově rekonstruovány. Přesto byla většina výzdoby paláce nenávratně ztracena a obdivovat dnes můžeme pouze ty v horní části průčelí.
Vstup do interiéru budovy, bohužel, není veřejnosti povolen. Objekt slouží i dnes také jako kolej pro studenty z různých částí Itálie a je z kterékoliv části starého města snadno dosažitelné pěšky nebo autobusem. Autem se sem bez zvláštního povolení vjet nesmí.