Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Pevnost, opevnění
Méně známými, ale určitě ne nezajímavými, pamětihodnostmi, nacházejícími se na nejkrásnějším náměstí světa – tedy Piazza dei Mirracoli v Pise – jsou určitě některé části starověké městské fortifikace. Mezi ně patří rovněž Lví věž a Lví brána, pocházející z 12. století. Jméno jim s největší pravděpodobností dala etruská mramorová socha lva, která se vždy nacházela v jejich těsné blízkosti - nebo byla dokonce přímo její součástí - a kterou dnes najdeme na zbytcích Lví věže.
Lví věž přitom patří k nejstarším památkám Pisy, byla totiž jednou ze starověkých věží, které se tyčily nad středověkými městskými hradbami. Dnes je tato věž, postavená na čtvercovém půdorysu, stejně vysoká jsko okolní hradby, protože ji v roce 1406 nechali Florenťané částečně rozebrat na důkaz svého vítězství a poroby Pisy. V té době to bylo zvykem a vítěz tak poraženému odebral symbol jeho síly.
V těsné blízkosti Lví věže najdeme také stejnojmennou bránu. Lví brána byla jednou ze dvou reprezentačních městských bran, jejichž prostřednictvím se vstupovalo přímo do náboženského centra města. Ve vnějším výklenku brány byl původně umístěn – již zmíněný – etruský lev, který měl představovat symbolem síly města. Až po florentské okupaci byl lev přemístěn dovnitř, s pohledem upřeným k centru Pisy, kterou jakoby hlídal. Tato změna měla stejný smysl, jako snížení Lví věže. Za Lví bránou bylo následně Židům povoleno zřídit si svůj hřbitov a brána je proto zcela neprůchodná. Později ji nahradila tzv. Nová brána neboli Porta Nuova.