Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Toskánské město Pisa nejsou jen katedrály, kostely, kláštery, Náměstí zázraků a šikmá věž, ale také pozoruhodné a krásné palácové stavby a šlechtická rodová sídla. Nejvíce palácových staveb najdeme, pochopitelně, ve staré části města, rozkládající se mezi zmíněným Piazza dei Miracoli a řekou Arno. Celkem je jen těch nejzajímavějších téměř stovka a často je najdeme jako „obvodové zdivo“ zdejších náměstí, zejména Piazza dei Cavalieri nebo Piazza Carrara. Další desítky paláců lemují nábřeží Lungarno Pacinotti, Lungarno Gambacorti či Lungarni Medicei e Galilei. Některé ze zdejších paláců se pyšní přívlastky jako Arcibiskupský nebo dokonce Královský, z čehož poměrně jasně vyplývá, že se nejedná o žádné zanedbatelné „domečky“. My však začneme naše putování po těchto stavbách palácem jiným, nacházejícím se právě na jednom ze zmíněných náměstí.
Jedná se o Palazzo della Carovana, tedy Rytířský nebo Velmistrovský palác, nacházející se na Piazza dei Cavalieri. Palác pochází z let 1562 až 1564 a jeho autorem je Giorgio Vasari. Monumentální stavba v sobě nezapře pozůstatky středověké budovy a patří k architektonickým klenotům Pisy. Budova se pyšní množstvím zdobných prvků z oblasti sochařské i malířské, včetně zajímavých graffiti se zobrazením znamení zvěrokruhu a různých alegorických postav. Současné mramorové schodiště před budovou pochází až z roku 1821 a jeho autorem je Giuseppe Marchelli. Před ním stojící socha Cosima I. Medici vznikla v roce 1596 a vytvořil ji manýristický sochař Pietro Francavilla.
Na tomto náměstí najdeme také Hodinový palác (Palazzo dell'Orologio), který vznikl v prvním desetiletí 17. století spojením a přestavbou dvou středovkých domů. Z té doby pochází také fresková výzdoba, zvonice se na paláci objevila až v roce 1696. I další paláce na náměstí Piazza dei Cavalieri vznikly většinou koncem 16. století spojením několika starších objektů, zdobí je sgrafita a jejich historie je spojována se stavem rytířským. Jedná se zejména o Palazzo del Collegio Puteano nebo soudní budovu tzv. Rady dvanácti (Palazzo del Consiglio dei Dodici).
A dál budeme pokračovat jen tak, bez ladu a skladu. Šlechtický Casino dei Nobili je elegantní budova sloupovím z 18. století, která se nachází na náměstí Piazza Garibaldi. Palác Agonigi da Scorno: se nachází na ulici Via Santa Maria a je vzácným příkladem obnovy krásného věžového paláce. Zaujme také možnost vidět z blízka pozoruhodné hlavice přízemních sloupů. Palác Agostini je jednou z dominant nábřeží Lungarno Pacinotti. Jedná se o elegantní gotický palác ze 14. století, známější spíše jako Červený palác nebo palác dell'Ussero. Arcibiskupský palác (Palazzo Arcivescovile) se naopak nachází nedaleko šikmé věže a přesto, že je to stavba středověká, dnes ji vidíme v podobě stavebních úprav z 16. a 18. století. Nejzajímavější částí paláce je ovšem nádvoří se sochou Mojžíše.
Medicejský palác (Palazzo Medici) bývá po svých původních majitelích nazýván též Appiano. Svého času zde pobýval i Lorenzo de Medici. Krásný je také nedávno rekonstruovaný palác Poschi, který je spíše arkádovým zámečkem ze 14. století, postavený na zbytcích vysokých hradeb středověkého města, na křižovatce ulic Borgo Stretto a San Francesco. A jsme u paláce Královského (Palazzo Reale), který postavil v roce 1583 Bernardo Buontalenti pro Francesca I. Medici. Tento palác najdeme také na nábřeží Lungarno Pacinotti, je nápadný svou obrannou věží, na které Galileo Galilei představil velkovévodovi Cosimovi II. nový dalekohled, a jeho současná podoba pochází z 18. století. V paláci v současné době sídlí Národní muzeum Královského paláce s uměleckou sbírkou z fondů velkovévodství, zahrnující díla umělců jako Raphael, Rosso Fiorentino, Bronzino a Guido Reni nebo pozoruhodnou kolekcí brnění.
Velice pěkný je také Palazzo della Sapienza, který nechal postavit Lorenzo de Medici v průběhu 15. století. Charakterizuje jej krásné arkádové nádvoří a dnes zde sídlí Právnická fakulta zdejší univerzity. Palác najdeme na nároží ulic Via Curtatone, Montanara a náměstí Piazza Dante. Palác Tobler s výraznou lodžií je pro změnu příkladem bohatství a moci obchodníků ve středověké Pise. Stejnojmenný palác se nachází i na nábřeží Lungarno Pacinotti, v blízkosti mostu Solferino. Tento palác byl přestavěn po těžkém poškození během II. světové války a ve středověku patřil rodině Ricucchi, což byli zakladatelé první městské nemocnice v kostele sv. Lucie. O krásném vápencovém Palazzo Toscanelli: někdejším sídle archivu městského státu Pisa, se říká, že se na jeho projektu významně podílel sám velký Michelangelo; přímé důkazy pro toto tvrzení však chybí. Za zmínku stojí také Palazzo Lanfranchi, dnes sídlo muzea výtvarných umění, Palác maltézských rytířů (Palazzo dei Cavalieri di Malta), gotický palác Gambacorti z konce 14. století nebo slavný modrý palác (Palazzo Blu), zvaný Palazzo Giuli Rosselmini Gualandi. V tomto případě se současně jedná o muzeum i jednu z nejstarších budov ve městě.,