Písařov – sousoší Nejsvětější Trojice
Poněkud skrytá veřejnosti je skulptura Nejsvětější Trojice u Písařova. Důvod je jednoduchý, stojí u starší cesty, která se v současné době příliš nepoužívá, protože z původní obchodní cesty se stala obyčejná polní cesta. Hlavní Písařovskou komunikací je dnes cesta, která vede údolím místního potoka od zájezdního hostince Kocanda poblíž ostré zatáčky silnice č. 11 pod vrcholem Hambalku.
Sousoší tvoří hranolový základ na který navazuje dřík zdobený volutovými ozdobami. Tato část se postupně zužuje od silnější spodní části k užší části, zakončenou profilovanou římsou. Čelní strana dříku je ozdobena reliéfem Panny Marie se sedmi zabodnutými meči, tedy Sedmibolestnou. Na levé straně je patrný reliéf světice s částí dřevěného kola, sv. Kateřinu. Druhý bok má rovněž reliéf světce, který bohužel je natolik poškozen, že není možno jej identifikovat.
Profilovaná římsa je v čelní části obloukově vzepjatá. Po stranách jsou rozšířené konzole, na kterých zřejmě spočívaly sošky andílků. Slup pokračuje užším sloupkem s reliéfem sv. Anny na čelní vypouklé straně.
Sloup je zakončen klasickým znázorněním božské trojice, kterému se říká Gnadenstuhl. Bůh otec má papežskou korunu, mezi koleny drží kříž s Kristem, u paty se vznáší holubice – Duch svatý. Jde o pozdně barokní práci neznámého tvůrce, patrně zkušeného kameníka. Za dobu vzniku se uvádí konec 18. století.