Úsov - synagoga
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Úsov je městečko ležící na silnici II. třídy mezi Mohelnicí a Uničovem, je dostupné i autobusovou Dopravou, prochází tu značená cyklotrasa, tak můžeme zvolit více druhů Dopravy.
Za čím jedeme?
Většina návštěvníků Úsova sice směřuje na Liechtenštejnský zámek s lovecko-lesnickým muzeem, dnes se však vydáme za památkou židovského osídlení tohoto moravského městečka.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Obvykle se stavím na náměstí v hospodě Národní dům, tentokrát se mi však lokál zdál nějaký zavřený, tak jsem si dal občerstvení až dále po cestě (v Leštině u Stodoly), byla však otevřená cukrárna na náměstí. Pěkná je hospoda U císaře Rudolfa II. pod zámkem, další restauraci najdeme přímo u parkoviště před zámkem.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jak to v minulosti bývalo, židovské obyvatelstvo bylo obvykle vykázáno mimo střed měst a obcí a omezené rozlohy pozemků vedly k nakupení staveb do bizarních uskupení s křivolakými uličkami. Nejinak je tomu u úsovské židovské čtvrti, kterou musíme hledat na opačné straně od náměstí u výpadovky směrem k Dubicku a Polici. Naštěstí Úsov není obvzláště veliky a cesta k synagoze je vyznačena. Počátek židovského osídlení v Úsově spadá do doby kolem r. 154, písemná zmínka je z r. 1564.Obec s rabínem a synagogou je doložena na začátku 17. století. Dnešní synagoga byla postavena r. 1784. Jedná se o poměrně typickou stavbu, protože synagogy nesměly většinou nést výrazné stavební prvky (věže). Podélná stavba se klenutým stropem a sedlovou střechou. Stavba byla v užívání do r. 1938, kdy byla za křišťálové noci poničena. Většina židů z Úsova sice odešla před Mnichovem, ale ti i zůstavší většinou zahynuli při holocaustu. Po válce stavbu užívala Českobratrská církev evangelická. Olomoucká židovská obec získala v r. 1993, posléze r. 2002 byla předána Federaci židovských obcí v ČR. Postupně došlo k opravě stavby. a v r. 2008 byla zpřístupněna veřejnosti.
Zastavil jsem se tu při návratu od Litovle, dle návodu se podíval do vedlejšího domu kde paní pokladní umývala motorku, tak mě vpustila. V synagoze je zřízeno malé muzeum, jsou zčásti obnovené nástěnné malby, některé části výbavy pochází ze zničené synagogy v Olomouci.
Ostatní informace
Synagoga je otevřena v turistické sezoně ve všední dny mimo Po od 15-17 hod, v so a ne 9-12, 13-17 hod, vstupné 20,- dospělí děti 10,-, pokud je zavřeno zkuste zazvonit u domu č. 250 vedle Synagogy, tel.: 723 003 933, 583 455 912, 775 264 206
Kousek od synagogy je pěkný židovský hřbitov, ten stojí taky za podívání...