Ploština - Národní kulturní památník, muzeum a kaple
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
Bývalá pasekářská osada Ploština, kterou 19. dubna 1945 nacisté vypálili a její obyvatele za podporu partyzánů zmasakrovali, jsme navštívili během jednodenního výletu, který jsme strávili na Zlínsku. Auto jsme nechali na malém parkovišti a vydali se k monumentálnímu památníku, který zde byl vybudován v roce 1975.
Po chodníčku jsme k památníku brzy přišli a prohlédli ho. Přečetli jsme si také nápisy na pamětních deskách, umístěné u paty pilířů, které se vypínaly k nebi jako prosebné ruce. Od památníku byl krásný výhled do KRAJINY a navíc našemu výletu během prvního říjnového dne přálo krásné slunečné počasí. Když jsme se dost pokochali, tak jsme se seznámili s historií místa.
Dozvěděli jsme se, že Ploštinu vypálila zvláštní jednotka SS, jejíž štáb byl v dubnu 1945 ve Vizovicích. V Ploštině bylo zaživa upálených 24 osob, další tři osoby byly popraveny, jedna osoba byla umučena při výslechu. Oběti této tragédie byli pohřbeny v pondělí 23. dubna na hřbitově v Újezdě.
Dále jsme se dočetli, že ploštinské domy byly znovu postaveny roku 1947 a téhož roku také vysvěcena nově postavená kaple na jejichž pilířích jsou desky se jmény všech umučených pasekářů. K této kapli jsme se od památníku po chvilce vydali.
U dveří kaple jsme si prohlédli pamětní desky se jmény, ale dovnitř jsme se nedostali. Architektonicky nás také moc nezaujala a tak jsme se hned vydali do domku nedaleko kaple, v němž byla roku 1975 otevřena expozice Muzea jihovýchodní Moravy o boji proti fašismu a za osvobození v okrese Zlín.
V pokladně jsme si koupili vstupenky a vydali se prohlédnout si dlouhodobou výstavu s názvem Pasekářská osada Ploština. Seznámili jsme se zde s pasekářstvím, které vtisklo zdejší krajině jedinečný charakter. Dozvěděli jsme se, že Ploština byla typickou pasekářskou osadou s charakteristickou dřevěnou roubenou architekturou, se svébytným základním způsobem obživy obyvatel, se specifickým způsobem hospodaření, s velkou mírou soběstačnosti, jejíž existence byla násilně ukončena v dubnu 1945.
U vchodu jsme se vyfotili se sochou partyzána, jejímž autorem byl V. Makovský a která zde byla odhalena roku 1985. Prostřednictvím velkého množství dobových dokumentů a fotografií jsme se dále seznámili s historií protifašistického odboje na Zlínku. V další části expozice jsme pak viděli výstavu věnovanou perzekuci civilního obyvatelstva, zahraničnímu odboji východnímu i západnímu, a také nacistickým věznicím a koncentračním táborům a obětem rasové perzekuce. Na závěr jsme si pak přečetli informace o osvobozovacích bojích v okrese Zlín.
Když jsme opustili budovu muzea, šli jsme se podívat do nedaleké ohrady na stádo krav. Pak jsme se již vrátili k autu a cestou shlédli sochu ženy na postavci. Než jsme odjeli pryč, koupili jsme si v horském bufetu známku.
Na Ploštině jsme strávili celkem asi půl hodiny a pak odjeli na poutní místo Provodov u Zlína, o kterém se více dozvíte v mém dalším článku.
http://www.obec-drnovice.cz/plostina/
VSTUPNÉ do muzea:
Dospělí 20,- Kč
Důchodci 10,- Kč
Studenti 10,-Kč
Děti do 6 let 5,- Kč
ZTP 5,- Kč
OTEVŘENO : květen až říjen SO, NE 9 - 12, 13 - 16 hodin; ÚT - PÁ jen objednané návštěvy