Poděbrady - socha sv. Jana Nepomuckého
Socha sv. Jana Nepomuckého v Poděbradech je svým způsobem velkým unikátem. Nejen svým poměrně netradičním provedením, ale také tím, že se vlastně jedná o sochu „trojjedinou“. Její pozdně barokní originál totiž vznikl v roce 1761, aby byl roku 1965 nahrazen kopií. A od roku 2011 mohou obyvatelé i návštěvníci známého středočeského lázeňského města.obdivovat kopii novou. Tu vytvořil akademický sochař Jan Kracík, který současně zrestauroval originál.
Jracíkova kopie se nachází na levém břehu řeky Labe (Pražská ulice), zatímco její předchůdkyně ozdobila prostory zdejšího informačního centru. A kdo by chtěl vidět - od roku 1958 památkově chráněný - originál, který v 18. století vytvořil místní sochař Josef Bergman, ten se musí vydat na poděbradskou Novou radnici.
Velmi kvalitní barokní sochařské dílo bylo vytvořeno z pískovce. Socha stojí na podstavci s volutovými křídly a reliéfem, zobrazujícím svržení sv. Jana Nepomuckého z mostu do Vltavy. Samotná světcova socha je zpodobněna klečící s roztaženýma rukama na oblaku. V levé ruce drží světec jazyk, v pravé zvedá kříž. Po jeho pravém boku se nachází andílek, který mu pomáhá držet kartuši s Palládiem země české.
Socha, resp. její druhá kopie, v mírně nadživotní velikosti je „stylově“ umístěna u mostu přes řeku a svého času byl originál, jehož výrobu údajně objednal poděbradský měšťan Jan Sichrovský, opakovaně poškozen vandaly. Stavu světcovy sochy jistě nepomohl ani nnepříliš kvalitní pískovec, z kterého byla zhotovena.