Polešovice na Slovácku
Polešovice - městys ležící 10 km od Uherského Hradiště, v mírném svahu na předělu Dolnomoravského úvalu a pohoří Chřiby. Žije zde 2000 obyvatel, od 7. století zde žily různé slovanské vrstvy. Bohaté archeologické nálezy jsou dokladem osídlení již od pravěku. Jeden z nejpozoruhodnějších a nejvzácnějších pravěkých nálezů na uherskohradišťsku je Polešovický poklad tvořen bronzovými nálezy z mladší doby bronzové. Bylo zde posbíráno 650 bronzových předmětů a slitků mědi a zbytky dvou keramických nádob v níž byl nález uložen. Poklad byl objeven při jižní hranici na poli v trati Zmolky roku 1989. V následujících letech byly při povrchovém výzkumu dohledány zbytky pokladu. Roku 1994 tu Moravské zemské muzeum provedlo ještě plošný záchranný odkryv, při němž byly v ornici nalezeny další tři desítky kovových zlomků. Celkem se tak na zdejší lokalitě získalo 800 kusů. Polovinu nálezu tvoří srpy, bronzové šperky, náramky, náhrdelníky, jehlice, zlomky mečů, dýk, a jiné. Vše pochází pravděpodobně ze Sedmihradska a na Moravu byly dopraveny skupinou obchodujících metaluryů průsmyky přes Bílé Karpaty. Předchůdcem dnešní vsi byla slovanská osada Záblacany. První písemná zmínka o obci je z roku 1220, kdy patřila nově založenému cisterciánskému klášteru na Velehradě. Obec byla povýšena na městečko císařem Rudolfem II. roku 1595 s právem dvou výročních trhů a jednoho týdeního. Z té doby pochází pečeť a znak.
Dominantou je kostel stojící nad středem obce od roku 1320. V roce 1421 byl husity pobořen a brzy znovu zbudován. Barokní podobu získal v letech 1725 - 1735. Na konci obce stojí barokní socha sv. Floriana z 2. poloviny 18. století, na horním konci socha sv. Marka, v místní části Salajka stojí kříž z roku 1791. U polní cesty v trati Grejty vidíte smírčí kříž ze 16. stol. V jeho sousedství stojí pamětní kříž Anny Míškové z roku 1910. Protože jsme na Slovácku, k hlavním znakům patří i zdejší lidový kroj patřící do doláckého uherskohradišťského okruhu. Milovníci folklóru ví, že se zde i dnes užívá při svátcích, slavnostech ročního cyklu, při známých slavných hodech s právem 2. neděli v říjnu. Známé je také polešovické vinohradnictví sahající do dávné minulosti. Roku 1922 byla v obci zřízena Státní révová školka /dnes Šlechtitelská stanice/, do 90. let byla pod názvem Oseva součástí šlechtické základny v republice. Pochází z ní odrůdy ušlechtilé révy např. Muškát moravský, Olšava, Amos. Rozvoj zdejšího vinařství příznivně ovlivnilo až zrušení kláštera v 18. stol., po kterém byly vinohrady pronajaty poddaným a začaly se tu budovat vinné sklepy. Nově je zde vybudováno Vinařské informační centrum prodeje vína regionu Uherskohradišťsko. Každoročně o velikonocích lze navštívit zdejší košt vína pořádaný Českým svazem zahrádkářů v místní sokolovně. Další pěknou akcí je Žehnání vína za doprovodu polešovické muziky pěveckého sboru Kapka, v srpnu probíhá obnovená akce Zarážení hory.
V obci se nachází obecní úřad, pošta s matričním a stavebním úřadem, MŠ, ZŠ se školní družinou, školní kuchyní a jídelnou, Domy s pečovatelskou službou. Katastrem obce prochází Moravská vinná a Bzenecká cyklistická stezka. Asi kilometr nad obcí je zbudován lesopark Skala, na jehož vrcholu stojí dřevěná rozhledna s kovovým schodištěm. Je to pěkné vycházkové místo pro místní i turisty. Z vyhlídkového ochozu rozhledny se podíváte na krajinu Slovácka, Uherskohradišťsko, Polešovice, dohlédnete na vrcholky Bílých Karpat, Pálavu Chřiby a HRAD BUCHLOV.