Všeobecně známé jsou krvavé boje na samotném chlumském návrší a také v lese Svíbu. Ale neměli bychom zapomenout to, že podobně tomu bylo i jinde. Příkladem budiž velmi tvrdé střety o les Holá nad Horními Dohalicemi a přilehlou cestu k Lípě, kde se proti sobě postavily pěší 49. pruský a 49. rakouský pluk. František Halbich o tom napsal v "Jičínských novinách", jež vyšly 31. ledna 1906 toto: "Nad lesem při silnici vypíná se štíhlý, vysoký, kovový pomník. Tu krvácel dolnorakouský pluk "Hessův". Plukovník Binder o své újmě rozehnal se proti lesu z nemístné bojechtivosti a strhl i druhý pluk brigády Kirchsbergovy, "arciknížete Albrechta", uherský. Oba pluky krvavě odraženy; první ztratil mrtvých a raněných 19 důstojníků a 705 mužů, sám velitel padl; druhý pluk 13 důstojníků, 438 mužů. Prušáci se pak vyhrnuli znova proti Lípě, ale zase byli zahnáni."
Když se blížilo 30. výročí bitvy u Hradce Králové, sešlo se několik přeživších příslušníků dolnorakouského 49. pěšího pluku, aby se postarali o vznik pomníku, který by připomínal památku jejich spolubojovníků, kteří neměli takové štěstí jako oni a přežili tyto krvavé lázně. A bylo jich skutečně mnoho - 6 důstojníků a 170 mužů, včetně již zmíněného plukovníka a velitele Viktora Bindera z Bindersfeldu! Jeho návrhem byl pověřen vídeňský profesor a stavební rada Bruno Gruber (některé prameny ho jmenují jako Haubera), který nakonec přišel s monumentálním litinovým obeliskem o výšce 6 metrů na třístupňovém pískovcovém podstavci a vysokém hranolovitém spodku s patkou a římsou, přičemž sám obelisk byl zakončen koulí se sedící dvouhlavou orlicí s rozepjatými křídly. Litinová část pomníku byla odlita v železárnách hraběte Salma v Blansku a stavba byla zahájena 30. března 1896.
K jeho slavnostnímu odhalení na křižovatce cest Čistěves-Dohalice a Lípa-Sadová došlo 15. srpna 1896 za hojné účasti bývalých i současných příslušníků tohoto pluku, četných deputací vysloužileckých spolků i jiných korporací a samozřejmě tato akce přilákala řadu zvědavců z blízkého i dalekého okolí. Všechny přibyvší přivítal v 8.53 hod. na železniční stanici Sadová-Dohalice setník Jan Steinský, předseda královéhradeckého spolku pro udržování pomníků. Zatím se v 9.00 hod. seřadil v Sadové mohutný průvod v čele s hudbou 42. pluku, který odtud vyrazil o půl hodiny později k lesu "Holá". U něj se následně rozestavili všichni přítomní, z nichž možno jmenovat: Viléma prince ze Schaumburg-Lippe s členy ústředního pomníkového spolku z Vídně, generálmajora Karla von Chizzolu, místodržitelského radu JUDr. Václava Šoltu, deputaci 49. pluku v čele s plukovníkem Rudolphem Riethem a dalšími vysoké důstojníky z Hradce Králové a z Josefova. V 10.00 hod. promluvil a posléze tento pomník posvětil josefovský vojenský farář a čestný kanovník ThDr. Václav Cába, a to za doprovodu střelby čestné setniny z Hradce Králové. Po vykonané modlitbě vylíčil hrdinské činy 49. pluku generálmajor Chizzola a plukovník Rieth představil dějiny tohoto vojenského útvaru. Po několika dalších řečnících odevzdal pan Bayer z Vídně pomník komitétu, načež princ Schaumburg-Lippe poděkoval jménem ústředního spolku všem, jež se zasloužili o vybudování tohoto pomníku. Poté již následovala pouze provolání slávy císaři a kladení věnců. Po 11.30 hod. se začali všichni rozcházet.
Při zhotovování pomníku však došlo k dost velkému faux pas, což můžeme číst v jednom provolání, které došlo královéhradeckému komitétu:
"Sl. komitétu pro udržování pomníků na bojišti kralohradeckém.
Na podzim roku 1894 sešlo se nás ve Vídni 16 kamarádů pluku 49. Hess., všichni jsme se účastnili boje a útoku na Holenský les 3. července 1896. I ustanoveno v té schůzi peníze shromažďovati na pomník, a aby jeden každý v kruhu svých známých pilně dary sbíral. Dne 14. srpna, když jsme odjížděli z Vídně, ještě odevzdány byly peníze p. Janu Bayerovi. Na pomníku však stojí, že byl zřízen ode dvou bývalých poddůstojníků J. Beyerle a Ant. Beyerla. Tážeme se: 1. kde pak se nachází seznam dárců, kteří přispěli k pomníku, proč žádný výkaz nám nebyl odevzdán? 2. kdo dal dovolení k takovému nápisu na obelisku? není-li založen od mnoho set dárců, či jen ti dva ho založili? To je urážka pro ostatní kamarády jakoby jen ti dva to bylo zajímalo pomník vystavěti.
Protož my nížepsaní prosíme Komité k zachování válečných pomníků na českých bojištích, aby ten nápis byl opraven a zněl: "zřízen od kamarádů pluku 49. svým padlým přátelům."
Ve Vídni, dne 10. září 1896.
Leopold Gregory, starosta v Erlaa u Vídně. Josef Watzger, starosta v Atzgersdorfu u Vídně. Frant. Hagl, majitel domu v Atzgersdorfu. Leopold Matznetter, uměl. zahradník v Lainzu."
Z dvojjazyčných nápisů na něm: "VOM 49. K. u. K. NIEDERÖSTERREICH. INFANTERIE – REGIMENT F. M. FREIHH. v. HESS FIELEN BEIM STURME AUF DEN HOLA – WALD AM 3. JULI 1866 6 OFFIZIERE 170 MANN. OD 49. C. a K. DOLNORAKOUSKÉHO PĚŠÍHO PLUKU F. M. SVOB. PÁNA z HESSŮ PADLO PŘI ÚTOKU NA LES „HOLÁ“ DNE 3. ČERVENCE 1866 6 DŮSTOJNÍKŮ a 170 MUŽŮ. ERRICHTET 1896 ZUM 30 JÄHRIG. GEDENKTAGE UNSEREN TAPFEREN KAMERADEN DES K. u. K. INFT. REGMTS. FREIH. v. HESS NR. 49. VON ZWEI EHEMALIGEN UNTEROFFIZIEREN JOHANN BEYER, ANTON BEYERL u. VIELEN ANDEREN PATRIOTEN. ZBUDOVÁNO 1896 K 30 LETÉMU UPAMATOVÁNÍ NA NAŠE UDATNÉ SPOLEČNÍKY C. a K. PĚŠÍHO PLUKU SVOBODNÉHO PÁNA z HESSŮ Č. 49. OD DVOU DŘÍVĚJŠÍCH PODDŮSTOJNÍKŮ JANA BEYER-A, ANT. BEYERL-A, MNOHO JINÝCH VLASTENCŮ." však vidíme, že k nápravě nedošlo a komitét to výše zmíněným vojákům zůstal dosud dlužen. Přehled jmen všech padlým na stěnách spodku pomníku lze najít zde:
https://www.vets.cz/vpm/mista/obec/1365-cisteves/?vp-page=2, protože by bylo náročné a vlastně zbytečné, abych je zde všechny vypisoval.
Tento pomník, jenž obdržel od Komitétu pro udržování památek z války roku 1866 č. 291, byl 20. ledna 1964 zapsán do státního seznamu kulturních památek. V letech 2001-2005 došlo k jeho restaurování (Ivan Nosek, Milan Pospíchal, František Brodecký, Daniel Bartoš) a další oprava proběhla roku 2007 (Milan Pospíchal). Protože se však nachází osaměle a navíc u křižovatky, stával se již od svého odhalení terčem různých vandalů a později měly na jeho stav velký vliv zde se často vyskytující dopravní nehody, čehož příkladem může být, že v roce 2011 byly při pokusu o odcizení orla poničeny pylon a plastika (opravil Milan Pospíchal), o 4 roky později bylo automobilem poškozeno oplocení a kamenné schodiště a roku 2018 došlo při dopravní nehodě k poškození oplocení a kamenné obruby. Více o tomto pomníku, jenž byl odstraněn ze svého místa loňského roku během přípravných prací na výstavbě dálnice D35 (viz
https://hradecky.denik.cz/zpravy_region/stavba-d35-uzavirka-silnice-dohalice-cisteves-muk-sadova-20241203.html), lze dohledat zde:
https://www.pamatkovykatalog.cz/pomnik-c-k-pesiho-pluku-c-49-z-valky-1866-2154412.