Pedagogický a spisovatelský genius i reformátor Jan Amos Komenský se řadí nejen k největším osobnostem našeho národa, nýbrž ve velké míře ovlivnil i svět za našimi hranicemi. Na jeho odkaz je dodnes náš národ hrdý, a tak všechny jeho jubilea až nadmíru ctil. Když se blížilo výročí 300 let od jeho narození, které připadalo na 28. březen 1892, konaly se po celém království Českém přípravy k až monstrózním oslavám, k nimž se samozřejmě přidalo i město Jičín.
To se rozhodlo zřídit tomuto velikánovi v Jičíně pomník. Stejně jako u pomníku M. Janu Husovi stál u jeho vzniku JUDr. František Lohař. Jeho myšlenky se ujal místní okrašlovací spolek, který zvolil tuto osobnost do čela v roce 1890 ustaveného zvláštního stavebního komité, jež počalo sbírat potřebné finance. Výkazy o přijatých penězích byly pravidelně zveřejňovány na stránkách místních listů. Poslední z nich můžeme vidět v "Jičínském obzoru", který vyšel 20. září 1891. Celková získaná částka tehdy dosáhla 584 zlatých a 40 krejcarů (viz
https://www.interregion.cz/turistika/stavby/pomniky/jicin_komenskeho_pomnik/jicin_komenskeho_pomnik.html). Pomník byl pořízen nákladem 600 zlatých, k čemuž 100 zlatých věnoval okrašlovací spolek a stejný obnos Obecní spořitelna v Jičíně. Rovněž zbytek potřebných financí měl mnohdy roztodivný původ, šlo totiž jak o výnosy z kulturních a společenských akcí, tak jsme mezi nimi mohli nalézt uspořené diety učitelů z jičínského a soboteckého okresu.
Provedení pomníku z hořického pískovce bylo zadáno zdejšímu sochaři Josefu Stuchlíkovi. Ten však nebyl autorem návrhu, ale jen provedl Komenského sochu podle dodaného modelu, jehož autor nám již není známý. Vznikla tak postava v podživotní velikosti, oděná v opaskem přepásanou suknici a se širokým rozhaleným pláštěm, který visel od ramen až skoro na zem. Na hlavě měla umístěnou biskupskou čepičku, v levé ruce držela knihu a v pravé dlani pero. Její pohled pak ulpíval na oné knize, jako kdyby Komenský přemýšlel o tom, co by do té knihy měl zapsat. K jeho nohám byla navíc umístěna ještě dvojice dalších knih. Tato plastika pak byla situována na vysokém pískovcovém podstavci s předním nápisem: "VDĚČNÉ PAMÁTCE JANA AMOSE KOMENSKÉHO 1891". Vzadu pak byl vyryt text: "POSTAVENO PÉČÍ OKRAŠLOVACÍHO SPOLKU" a po straně jméno onoho sochaře: "Josef Stuchlík v Jičíně".
Otázkou však bylo umístění tohoto pomníku. Nakonec obec věnovala místo na rohu Jarošovské a Kollárovy ulice na Holínském Předměstí, kde dříve stával dřevěný hostinec "U koníčka", jenž vyhořel nejspíše v roce 1877 a místo po něm roku 1884 zakoupila TJ Sokol, která tu chtěla vybudovat vlastní tělocvičnu. Z ní však byl položen pouze základní kámen a v roce 1888 bylo toto místo směněno s jičínskou obcí za mnohem vhodnější lokalitu k výstavbě sokolovny. Na nové místo na Valdickém Předměstí pak byl přenesen též základní kámen. Od obce získané místo upravil okrašlovací spolek jako parčík, do něhož byla socha přivezena 17. září 1891, aby byl celý pomník slavnostně odhalen 28. září téhož roku.
Tato akce se stala velkolepou událostí, jež se zapsala do dějin města velkým písmem. Před 16.00 hod. se před radnicí shromáždila městská rada, k níž se přiřadili místní učitelé a profesoři, zdejší spolky a živnostenská společenstva a navíc všichni hosté z místa i ze širého okolí. Poté všichni vyrazili v mohutném průvodu k pomníku. Slavnostního projevu se samozřejmě ujal JUDr. František Lohař a na konci svého vystoupení požádal městskou radu, aby převzala pomník do své péče a ochrany, což učinil MUDr. Eduard Zych z čp. 157 na Valdickém Předměstí. Slavnost pak byla ukončena provoláním slávy Komenskému. V sále "U města Hamburku" se pak konala taneční zábava. Zajímavé však je to, že městské zastupitelstvo schválilo dodatečnou žádost okrašlovacího spolku o povolení k postavení pomníku v parku a jeho převzetí do správy obce až 30. října 1891.
O rok později pak byla dosavadní Poštovní ulice na Holínském Předměstí přejmenována na Komenského ulici. V roce 1893 byl opětovně upraven parčík okolo pomníku. Později byl pomník přemístěn do současné polohy. 6. února 1964 byl pomník zapsán do státního seznamu kulturních památek, i když mnozí ho řadí mezi "nevýrazné a umělecky slabé sochy", např. Dr. Dagmar Čapková-Votrubová, CSc., Jiří Kyrášek, CSc. a Dr. Jindřich Šámal v knize "Jan Amos Komenský. Život a dílo v dokumentech a v českém výtvarném umění". K jeho poslednímu zrestaurování došlo v roce 1995 a tyto práce provedl Petr Roztočil. Více o tomto pomníku lze dohledat na webu památkářů:
https://pamatkovykatalog.cz/pomnik-jana-amose-komenskeho-2146866.