Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
V městském parku na začátku Revoluční ulice stojí ve stínu vzrostlých stromů pomník českého básníka a prozaika Svatopluka Čecha (1846 – 1908). Nejsnáze se k němu dostanete po modré turistické značce vedoucí z náměstí ke zvonici.
Po básníkově smrti se radní rozhodli uctít jeho památku důstojným pomníkem. Zhotovením busty včetně podstavce byl pověřen sochař B. Sucharda. Slavnostní odhalení pomníku se konalo v roce 1913.
Na čelní straně pomníku jsou vyryté verše: „Tkví věčně v národě, Tvá slova hluboká, ó králi poetů, z Tvých písní otroka“.
Vedle pomníku stojí v parku za povšimnutí zejména pět památných červenolistých buků starých 100 až 150 let.
Pomník není jedinou poctou místních Svatopluku Čechovi. Je po něm pojmenována i vyhlídka v sousedních Boreckých skalách.
Rovenští měli Svatopluka Čecha rádi a byli hrdí, že si vybral ke svému pobytu v roce 1891 zrovna jejich městečko. Důvodem nejspíš byla krásná okolní krajina Českého ráje, která básníkovi učarovala a inspirovala ho.
Svatopluk Čech pobyl v Rovensku pod Troskami půl roku. Pronajal si pokoj v hostinci U České koruny, který stával na rohu náměstí. Hostinec pamatují už jen dříve narození, protože v 70. letech minulého století byl srovnán se zemí. Musel ustoupit výstavbě nového nákupního střediska.
Svatopluk Čech se narodil 21. února 1846 v Ostředku u Benešova. Vystudoval gymnázium a práva. Postupně byl redaktorem a šéfredaktorem několika listů a časopisů. Psal básně a prózu (historické romány, povídky, eposy, humoresky, báchorky …). Starší si možná vzpomenou na satirickou povídku „Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století“, která dříve byla povinnou školní četbou. Svatopluk Čech velice rád cestoval, navštívil několik evropských zemí a Kavkaz. Posledním básníkovým domovem byla Praha, kde také 23. února 1908 ve věku 62 let zemřel. Více se o životě a díle Svatopluka Čecha můžete dočíst například na stránkách wikipedie i jinde.