Poreč – středověké hradby, bašty a věže (Srednjovjekovni bedemi i porečke kule)
Turistické cíle • Pevnost, opevnění
Porečské středověké hradby a jejich bašty či obranné věže patří bezesporu mezi nejzajímavější památky tohoto úžasného historického města, nacházející se na jihozápadě Istrijského poloostrova. Historické centrum, neboli Staré město, tvoří v Poreči samostatný malý poloostrov, a to bylo vždy potřeba bránit před nepřáteli. Proto byla již ve 12. století zahájena výstavba městského opevnění, které by tento poloostrov kompletně obklopovalo. To pak bránilo Poreč až do 18. století. Výstavba hradeb, které v podstatě kopírují někdejší starobylou pevnost, pak probíhala celé období od 12. do 16. století.
Nejvýznamnějším obdobím výstavby městských hradeb se ovšem stala polovina 15. století, kdy opevnění doplnily obranné věže a bašty. Původně jich podle některých informačních zdrojů bylo jedenáct, ale do současnosti zůstaly zachovány pouze tři - Severní, Kulatá neboli Jižní a Pentagonální, tedy Pětiboká. Všechny tři sice byly postaveny - v rámci zvýšení ochrany města proti předpokládaným útokům Turků – takřka současně, ale je zajímavé, že každá z nich byla postavena za úplně jiného „starosty“. Když se totiž v roce 1447 dostavěla Pětiboká věž, městu vládl Nicolo Lion, v době dokončení Kulaté věže, tedy roku 1473, už to byl Francesco Boundulmier a o dva roky později „slavnostně kolaudoval“ Severní věž Pietro de Mula. A dnes jsou již ze všech těchto věží Kulturní památky.
Začněme tedy věží nejmladší a od centra města nejvzdálenější. Tou je Severní věž, zde ovšem Sjeverna kula. Stejně jako u ostatních obranných věží se i u té Severní předpokládá, že byla součástí městské brány. Protože je však Severní věž menší, říká se v Poreči, že byla pouze městečková. V roce 2015 byla rekonstruovaná a vzniklo zde také nové schodiště. Věž se nachází u zátoky Peškera, tedy na severní (spíše severovýchodní) straně starého města. Dobře viditelný je zde rovněž někdejší hradební příkop.
Nejznámější, nejzachovalejí a nejdostupnější strážní věž je současně tou nejstarší. Říká se jí Pětiboká věž, tedy Peterokutna kula, a kromě půdorysu ve tvaru pětiúhelníku ji charakterizují reliéfy benátského lva a sterosty Nicolo Liona (možná Mikuláše z Lyonu) i „dobrá“ adresa - ulice Decumanus č. 1. Základy této bašty snad dokonce pocházejí již ze 13. století, což by znamenalo, že se na budování věže podílel i stavitel Wernerije de Gilago, který v Poreči v polovině 13. století také starostoval a je podepsán pod podobou tehdejších hradeb. Pod architektonickými detaily, jakým je například portál, a možná i projektem celé věže bychom pro změnu pravděpodobně mohli tušit značku dalšího významného architekta, známého jako Walterius. Současnou podobu pak v 15. století věži vtiskli její stavitelé Jan z Paříže (Iohannes de Pari) a jeho syn Lazaro. Jejich jména jsou vytesána pod reliéfem benátského lva a jedná se tak o jediného „podepsaného“ benátského lva na celém východním pobřeží. Znatelný je rovněž někdejší hradební příkop před věží. Pětiboká věž byla – jak alespoň potvrdily archeologické výzkumy - od starověku do středověku několikrát přestavována. Věž byla spolu s další hranolovou baštou součástí městské brány, která byla zbořena v 19. století, kdy definitivně ztratila svou staletou obrannou funkci. Součástí strážní Pětiboké věže je dnes také vyhlídková plošina na jejím vrcholu a oblíbená stejnojmenná restaurace (Restaurant Peterokutna Kula) s venkovním posezením.
Poslední zachovalou baštou porečských městských hradeb zůstává Kulatá věž, nazývaná také Jižní věž nebo „po domácky“ Okrugla kula. Nachází se nedaleko náměstí Narodni trg, v jihovýchodní části porečského poloostrova, a původně chránila přístup do města po moři i po souši. Na věži můžeme i dnes vidět iniciály Pietra do Mule, který tehdy Poreči starostoval, či spíše podestoval. Půdorys věže má skutečně pravidelný kruhový tvar, zatímco její interiér je doslova protkán spletí nepravidelných chodeb a průchodů, vedoucích např. k jednotlivým oknům a střílnám. Kulatou věž nechala postavit Benátská republika v rámci závěrečné etapy posílení městských hradeb Poreče.