Postřelmov – socha sv. Jana Nepomuckého
Postřelmovská socha sv. Jana Nepomuckého je nejen krásnou barokní památkou, ale svým způsobem také „ve svém oboru“ unikátem. A nejde v tomto případě pouze o fakt, že zde před sebou máme vysoce kvalitní sochařské dílo z roku 1732, ale zejména o naprosto neobvyklé zpodobnění oblíbeného českého světce. Poměrně nečekané je také zjištění, že tato cenná barokní socha byla původně pamětihodností sousedního města Zábřeh (koneckonců byl jejím donátorem – jak si můžeme dodnes přečíst na zadní straně podstavce - zábřežský starosta Karel Molitor st. se svou manželkou Juditou) a na své současné místo byla přesunuta až po rekonstrukci dokončené v roce 1979.
Socha je vysoká přibližně 3,8 m (samotná postava světce je ovšem vyvedena v životní velikosti) a je vyrobena – jak je v tomto kraji zvykem – z kvalitního maletínského pískovce. Na hranolovém podstavci s volutovými křídly se kromě již zmíněného českého nápisu nachází také nápis latinský (je na čelní straně a částečně nečitelný). Ve výšce asi 1,8 m završuje podstavec římsa, jejíž horní část je vytvarována do podoby velmi nízkého komolého jehlanu, na kterém stojí světcova postava.
Svatý Jan Nepomucký stojí v kontrapostu, s překročenou levou nohou. Je oblečen do kleriky a rochety, přes kterou má přehozený kožešinový plášť. Až doposud je tedy vše tradiční. Světec zde má ovšem pravou ruku položenou na prsou a v levici drží kvadrátek. Po jeho pravém boku stojí malý putti, který mu podává kříž s korpusem Krista. Na Janově tváři můžeme vidět zvláštní úsměv a jeho hlavu obklopuje tradiční svatozář s pěticí hvězd.
Od května roku 1958 památkově chráněnou sochu, která dříve stávala na okraji Zábřeha (u cesty ve směru na Postřelmov), dnes najdeme u postřelmovského hřbitova, naproti vchodu do kostela sv. Matouše. A sluší se snad ještě dodat, že Postřelmov je třítisícovou historickou obcí, vzdálenou necelých 10 km od okresního města Šumperk.