Postřelmůvek – kaple Archanděla Michaela
Postřelmůvek svým názvem odkazující na sousední Postřelmov což svým způsobem naznačuje, že založení vesnice mělo s tou větší nějaké souvislosti. Počátky vsi se kladou někdy mezi léta 1361–65.
Na rozdíl velkého Postřelmova je poloha obce přeci jen méně výhodná na severních okrajích svahů Zábřežské vysočiny. Prapůvodně měla vesnice ryze zemědělský ráz, což víceméně přetrvalo do současnosti, byť dnes se asi velká část dospělé populace zabývá jinou činností (celkově se počet stálých obyvatel udává v počtu 317 – 2022).
Co se týče duchovní správy, mohli místní sice zajít do bližšího Postřelmova, ale hlavním centrem
pro obec byl větší (a vzdálenější) Zábřeh.
V 19. století se počet obyvatel už tolik zvýšil, že se místní začali zajímat o stavbu vlastního svatostánku. Pro povolení stavby museli žádat na konzistoři v Olomouci, stavba byla prováděna svépomocí a povětšinou ze sbírek místních obyvatel. Stavba byla provedena patrně v l- 1837–1838, o posvěcení kříže u kaple padla žádost již 28.8.1838, povolení bylo vydáno již v září téhož roku, nicméně slavnost se uskutečnila až v roce 1856. Problematické bylo i využití kaple k bohoslužbám. Podle záznamů z r. 1893 víme o 6 povolených mších v roce.
Kaple sv. Michala je dominantní objekt v centru obce. Jde částečně orientovanou (směr SZ–JV) stavbu na obdélníkovém půdorysu. Závěr je půlkruhový. Vstup do interiéru je přes nižší zádveří s trojbokou stříškou. Vnější omítky jsou hladké bez větších ozdob. Nad vstupem je jednoduchá římsa a trojúhelníkový štít s hodinami (zdá se, že jdou). Vnitřní prostor je osvětlen dvěma obdélníkovými okny s plochými oblouky na bocích, třetí menší je nad vchodem. V presbytáři jsou dvě menší kulaté okénka
Na jižní straně je přistavěna malá sakristie s jedním oknem. Střecha je sedlová z půlkruhovým šikmým zakončením. Původní krytina byl šindel, později břidlice, aktuálně plech. Blíže ke vstupu je sanktusník se zvonem. Vnitřní prostor je krytý plochou klenbou, presbytář má valenou klenbu s výraznými žebry. Pod klenebnou částí jsou podpěry opatřeny výraznými římsami. Vnitřní omítky jsou hladké.
Hlavní výzdobou oltářní části je dřevěná plastika Archanděla Michaela s blesky. Autor ak. sochař Antonín Berka ze Zábřehu. Pod ním je stěna zdobená barevnými kameny, schránka s liturgickými potřebami a kříž s Kristem. Po stranách presbytáře jsou sochy sv. Anny a sv. Josefa (s malou Marií a Ježíšem).
Po stěnách obrazy Křížové cesty. Na vstupem je hudební kruchta s pedálovým harmoniem. Po straně vstupu je kříž s reliéfem Panny Marie Bolestné na spodním dříku.
V roce 2021 se kaple dočkala zatím poslední opravy, kterou realizovala firma Jiří Blaha s.r.o. z vedlejšího Vyšehoří, náklady 1.061.342,-