Pozlovice - boží muka „u altánu“
Jednu z nejzajímavějších památek městyse Pozlovice na Zlínsku najdeme na travnatém klínu v souběhu ulic Na Drahách a Koryta. Jedná se o pilířová boží muka z počátku 19. století, v jejichž podobě si podává ruku klasicismus s drobnou rustikální architekturou. Kamenné dílo neznámého tvůrce je umístěno na severovýchodním okraji obce a skládá se ze sloupu ohraničeného na jedné straně úzkou patkou a na druhé profilovanou hlavicí s vrcholovým křížem.
Zajímavostí spojovanou s těmito božími muky je fakt, že bývají často zaměňována s podobnými památkami v jiných částech obce, takže se o této válcovité drobné architektuře občas dočtete, že se vlastně jedná o čtyřhran. Nebo že byla původně o pořádný kus vyšší a měla i jinou podobu.
Zůstaňme však iu toho, že se jedná o památku pozoruhodnou a že tato pískovcová boží muka pravděpodobně vznikla někdy okolo roku 1811. Jsou umístěna na čtvercovém kamenném stupni. Nad ní se nachází krychlová základna (soklová část), která přechází ve středový dřík zakončený korunní římsou na krčku. Vrchol pak tvoří latinský kříž s pravoúhlým zakončením ramen. Výška božích muk je udávána přibližně 2,5 m; působí však dojmem vyšším.
O chráněnou kulturní památku se jedná již od května roku 1958.
V těsné blízkosti těchto božích muk je umístěn vyhlídkový dřevěný altán (turistický přístřešek), který se ve finále dostal i do názvu tohoto článku. A stejně blízko je to od této kamenné památky k místu, kde se sbíhá červená TZ s NS Pod Starým Světlovem.