Praha (Nové Město) - Hilbertův dům
Turistické cíle • Měšťanský dům
K nejkrásnějším a nejzajímavějším stavbám pražského Masarykova nábřeží bezesporu patří tzv. Hilbertův dům. Byl postaven jako činžovní v letech 1904 až 1905, nese č.p. 234/26 a v jeho podobě se neogotika a historismus „objímají“ se secesí. Se vznikem domu jsou navždy spojena tři jména, a to autora projektu a významného architekta Kamila Hilberta (po něm také dům dostal svůj název), stavitele a architekta Matěje Blechy (jeho firma dům postavila) a sochaře Karla Nováka (ten je autorem plastické výzdoby fasády i vrcholových gotizujících atikových štítů.
Hilbertův dům bývá nejčastěji popisován jako čtyřpatrová budova se secesní fasádou s neogotickými prvky a bohatým umělecko-řemeslným vybavením. Průčelí domu je pětiosé, přičemž střední osu charakterizuje segmentový balkon s kovovým zábradlím ve 2. patře a vrcholovým štítem baldachýnového oblouku. Obě krajní osy pak zvýrazňují arkýře spojující 1. a 3. patra, které jsou zakončeny zdobnými štíty.
Nejvíce však zřejmě každého zaujme vstupní vestibul se schodištěm, který je bohatě vyzdoben nejen štuky, ale i barevnými okny, keramickou dlažbou nebo kovovým tepaným zábradlím.
Je jistě nepřekvapivé, že byl dům, který je považován za velmi kvalitní dílo předního českého architekta Kamila Hilberta s vysoce hodnotnou romanticko-secesní fasádou, prvky pozdního neogotického historismu, cennou plastickou výzdobou a umělecko-řemeslnými detaily v exteriéru i interiéru, zařazen mezi naše chráněné kulturní památky hned v květnu roku 1958. Od roku 1971 je navíc součástí pražské památkové rezervace a od roku 1992 i seznamu kulturního dědictví UNESCO (v rámci historického centra Prahy).