Praha (Nové Město) - Spolkový dům Hlahol
Spolkový a nájemní dům Hlahol najdeme na pražském Novém Městě a jedná se o secesní stavbu pocházející z let 1904 až 1905. Zajímavý dům s koncertním sálem vznikl jako novostavba pro Pražský zpěvácký spolek Hlahol podle plánů Josefa Fanty – v tomto případě s výraznou dopomocí stavitele Františka Schaffera – a na jeho hodnotné výzdobě se podíleli i známí secesní mistři jako malíři Alfons Mucha a Karel Ludvík Klusáček nebo sochař Josef Pekárek.
Samotnou stavbu neprováděl stavitel Schaffer (uváděný také jako Schlaffer nebo Schaffner), ale jeho kolega Čeněk Gregor. Průčelí domu patří k symbolům Masarykova nábřeží a je proto překvapivé, že jako adresa domu je uváděna Vojtěšská ulice (č. 5). Ve skutečnosti se jedná o dvojici řadových domů na velké parcele mezi Masarykovým nábřežím a Vojtěšskou ulicí, mezi které byla v místě dvora vestavěna přízemní koncertní síň. Na nábřežním průčelí najdeme pamětní desky významných sbormistrů Hlaholu Bedřicha Smetany, Karla Bendla a Karla Knittla.
Dům je čtyřpatrový (polosuterén, mezanin, 4 patra, podkroví) a jeho nábřežní – čistě secesní - průčelí šestiosé. Krajní osy tvoří ploché rizality s balkony v 1. i 2. patře a vrcholovými segmentovými štíty. Ten středový, průčelní a zaklenutý štít zdobí velký Klusáčkův obraz v keramice, který znázorňuje alegorii hudby. Ona je výrazně zdobena celá fasáda a vidět zde můžeme různé alegorické štukové postavy, výrazné okenní šambrány, mozaiku ptáka Fénixe nebo letopočet 1905. Zatímco plastická výzdoba je dílem sochaře Josefa Pekárka, tu ornamentální vytvořil Karel Mottl.
Také průčelí do Vojtěšské ulice se pyšní výpravnou fasádou se zdobnými secesními prvky, které v tomto případě doplňují také prvky neorenesančními. I toto průčelí je šestiosé, přičemž střední čtyři osy jsou zvýrazněny plochým rizalitem s vrcholovým stupňovitým, neorenesančním štítem, pokrytým figurálním sgrafitem s hudebními náměty a nápisy. Sgrafitová výzdoba je dílem K.L. Klusáčka, vrcholová polopostava držící v ruce lyru pochází z dílny Josefa Pekárka.
Zajímavé jsou balkony ve 2. patře, které charakterizuje ozdobné kovové zábradlí nebo nápis Hlahol s květinovým orámováním nad okny 1. patra. Celá fasáda je poměrně výrazně členěna i zdobena (mj. římsy, sgrafita s motivy větví s listy a ptáky, ostění vchodů zdobena festony nebo nápisy). Dochována jsou i původní profilovaná okna a zdobené vstupní dveře.
Pěvecká síň ve dvoře je zastřešena sedlovou střechou, částečně prosklenou. Na severu navazuje část s galerií s obrazy K. L. Klusáčka, na pravé boční stěně síně je od roku 1934 velký obraz v lunetě od Alfonse Muchy. Pochází z roku 1921 a je na něm zobrazena alegorie Zpěvu. Stěny jsou obloženy dřevem a zdobeny bustami hudebních umělců. V interiéru také zůstalo zachováno mnoho původního secesního mobiliáře. Spolková místnost v polosuterénu je zaklenuta valeně s výsečemi, v chodbách jsou klenby zrcadlové. Schodiště jsou visutá a dvouramenná.
Spolkový dům Hlahol je naší chráněnou kulturní památkou již od května roku 1958. Byl tak oceněn jako rozsáhlý reprezentativní dům s koncertním sálem i bohatou a kvalitní uměleckou výzdobou. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších rané secesních památek v Praze i o cennou památku společenského a kulturního života. Od roku 1971 je součástí pražské památkové rezervace a od roku 1992 i seznamu kulturního dědictví UNESCO (v rámci historického centra Prahy).
Na závěr snad ještě pár dalších zajímavostí:
V nájemní části domu svého času bydlely i dvě veleslavné herečky – Adina Mandlová a Hana Vítová. V průběhu II. světové války byly některé prostory Hlaholu zabaveny a využívány mj. jako sklad mouky. Po válce pak budova Hlaholu chátrala a k její první velké rekonstrukci vlastně došlo teprve v roce 2012 (fasáda, mozaiky, bronzové plakety aj.). V přízemí jsou plasticky vyřezávané vstupní dveře, nad jedněmi se nachází mozaika zobrazující ptáka Fénixe s rozepjatými křídly a letopočet 1905. Na štítovém zobrazení alegorie hudby vidíme skupinu postav naslouchajících ženě hrající na lyru. V koncertní síni jsou mj. umístěny i malé varhany. Velkou koncertní síň doplňuje ještě tzv. Malý sál, který je určený ke zkouškám, a muzeum v I. patře, kde najdeme exponáty související s historii a činností spolku Hlahol, např. originál spolkového praporu od Josefa Mánesa nebo kladívko použité při pokládání základního kamene této budovy.