Praha (Nové Město) – sv. Jan Nepomucký od sv. Voršily
Před klášterním kostelem sv. Voršily na novoměstské straně někdejší Národní třídy se nachází krásné barokní sousoší sv. Jana Nepomuckého. Pochází z let 1746 až 1747, kdy jej vytesal snad nejvýznamnější představitel sochařství období pozdního baroka v Čechách, tedy Ignác František Platzer. Pískovcové sousoší však prý původně tvořilo vrchol kašny, jejíž podobu navrhl slavný architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Tato kašna pak byla zrušena na konci 19. století kvůli rozšíření ulice. Podstavec sousoší však nadále zůstává Dientzenhoferovým archivně doloženým dílem.
Sousoší je tvořeno skulpturou sv. Jana Nepomuckého s krucifixem a dvou postranních putti s kartušemi. Jednotlivé sochy stojí na třech podstavcích (či trojdílném podstavci), které jsou ve spodní části hranolové a v horní konvexně vyklenuté. Na soklu sv. Jana Nepomuckého je vyveden latinský zlacený nápis, který nám sděluje, že tuto sochu věnoval božskému Janu Nepomuckému s láskou, vděčnosti a úctou v roce 1747 spolek sv. Voršily na Novém Městě Pražském.
Rozjímající světec je zde oděn v tradičním kanovnickém rouchu. Stojí v lehkém kontrapostu, s výraznou draperií oděvu a s krucifixem i palmovou ratolestí, které přidržuje v náručí. V kartuši, kterou přidržuje levý andílek, je zlacený reliéf staroboleslavského Palladia, v kartuši pravé pak zlacená monstrance.
Jak už se stalo „dobrým“ zvykem, originál sousoší už dnes na ulici Národní nevidíme. Byla sem totiž instalována kopie sochy sv. Jana Nepomuckého, kterou z umělého pískovce v letech 1979 až 1980 vytvořili sochaři a restaurátoři Miroslav Vajchr, Václav Hlavatý, Aloisie Viškovská a Josef Vitvar. Originál světcovy plastiky byl uložen v depozitáři Galerie Hlavního města Prahy.
Sousoší je chráněnou kulturní památkou - jako součást kláštera voršilek s kostelem sv. Voršily - již od května roku 1958.