Praha (Staré Město) – sv. Ivo na Karlově mostě ... i v Lapidáriu NM
Svatý Ivo – nebo přesněji řečeno barokní sousoší sv. Iva – se nachází na prvním pilíři Karlova mostu, tedy nad staroměstským náhonem, a jedná se o dílo Matyáše Bernarda Brauna z roku 1711. Tedy - opět přesněji řečeno - jednalo se. Od roku 1908 se totiž na mostě sv. Ivo tyčí v podobě pískovcové kopie pražského sochaře Františka Hergesela mladšího.
Sousoší tvoří postavy starce a vdovy s dětmi, které prosebně vzhlížejí k sv. Ivovi, patronu právníků i sirotků, stojícího v čapce a dobovém taláru univerzitního mistra. Po světcově pravici stojí alegorie Spravedlnosti se zavázanýma očima a mečem v rukou. V reliéfu na válcovém podstavci je zobrazena mše sv. Iva za usmíření sporu mezi matkou a synem. Najdeme ji v medailonu pod nápisovou kartuší.
Je přitom zajímavé, že u výrazně tvarovaného soklu bývá zvažováno autorství některého z nejvýznamnějších architektů své doby, tedy Giovanniho Battisty Alliprandiho, Jana Blažeje Santiniho - Aichela nebo Františka Maxmiliána Kaňky.
Původní sousoší si v dílně sochaře M.B. Brauna objednali představitelé právnické fakulty Karlovy univerzity, kterou tehdy zastupoval děkan a rektor Václav Jan z Kriegelsteinu. Originál sousoší je uložen v Lapidáriu Národního muzea. I v tomto případě se jedná o sousoší z pískovce.
Svatý Ivo Hélory, právník a kněz je považován za zastánce neprávem utiskovaných a nespravedlivě souzených chudých. Je mj. také patronem všech farářů, opuštěných dětí a Bretaně.
Na závěr ještě několik zajímavostí a doplňujících informací:
Aby mladý Braun tuto zakázku získal, musel mít za sebou velmi vlivného „patrona“. Předpokládá se, že by jím již v tomto případě mohl být hrabě František Antonín Špork. Objednavatelem sochy byla právnická fakulta UK, ale vzápětí (téměř současně) si u Brauna na most cisterciáci objednali sochu sv. Luitgardy. Ta nakonec dostala přednost (pochopitelně, byla to žena), takže se sv. Ivo stal až druhou prací M.B. Brauna pro Karlův most. Jednalo se ale o první mosteckou sochu na půdorysu konvexní křivky. Skupina sv. Iva dodnes odborníky překvapuje svou kompoziční promyšleností.