Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
Velká jižní věž je nedílnou součástí hradní katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha a titul nejdražší rozhledny v České republice si plným právem zaslouží. Za to, že můžeme po jejich 287 schodech vystoupat do výšin nadoblačných – tedy přesněji na vyhlídkový Ochoz ve výšce 56 metrů – zaplatíme 150,- Kč. Vstupenku na věž si můžeme zakoupit buď přímo v přízemí Velké jižní věže, přístupné ze III. nádvoří Pražského hradu (vlevo od Zlaté brány), nebo v hradním informačním středisku. Žádná sleva pro děti, důchodce nebo rodiny neexistuje, takže například rodiče s dvěmi malými dětmi musí vytáhnout šest zelených stokorun. Rčení, že "v Praze je blaze, ale draze" se tentokrát - a poměrně výjimečně - naplnilo beze zbytku.
Pozitivem je alespoň to, že ke vstupence dostane každý návštěvník pamětní minci a je mu přislíbeno, že cestou nahoru i dolů si může prohlédnout gigantický zvon Zikmund z roku 1549. Přiznejme si ale rovnou, že moc z něj vidět není. Příjemnou odměnou je naopak vrcholový věžní hodinový stroj z roku 1589, dnes ovšem v podobě pozdějších úprav, z nichž ta poslední proběhla v roce 1895.
A co nabízí samotný vyhlídkový Ochoz, resp. výhled z něj? Není toho nijak málo, ale pokud máme vybrat nějaká ta TOP, tak je potřeba zmínit zejména Karlův Most, Malou Stranu s chrámem sv. Mikuláše, hradní nádvoří s katedrálou sv. Víta a bazilikou sv. Jiří, rozhlednu na Petříně, Strahovský klášter, Hradčanské náměstí a jeho paláce, Valdštejnskou zahradu, dejvický „šakalí“ hotel International nebo Černínský palác.
Jestliže je Velká jižní věž naší rozhlednou nejdražší, jistě také patří mezi ty nejstarší. Vždyť její stavba byla zahájena již v roce 1396. Věž bývá v případě nepříznivého počasí uzavřena; běžná otevírací doba je zde v období duben až říjen od 10,00 do 18,00 hod., v období listopad až březen se zavírá o hodinu dříve. A vzhledem k ceně vstupného na Ochozu čeština moc často nezní ...