Loading...
V Prakšicích u Uherského Brodu dnes žije asi tisícovka obyvatel. Největší dominantou obce je chrám Krista Krále, vypínající se z návrší poblíž hřbitova, kterýžto sakrální objekt je v prostoru ještě vertikálně umocněn vysokou štíhlou věží zvonice.
Předchůdcem kostela byla nejprve dřevěná kaple sv.Václava, kterou po polovině 19.století nahradila mnohem větší kaple kamenná. Byla dostavěna 1859 a vysvěcena bánovským děkanem a farářem P.Janem Riedlem. Po návštěvě Prakšic olomouckým arcibiskupem Theodorem Kohnem v ní bylo kromě pohřbů povoleno sloužit i mše. Farní úřad v obci zřízen 1906. Do Prakšic poté přichází nový farář P.Jan Dubský, jehož přičiněním se místním věřícím pomalu začíná plnit sen o vzniku farního kostela.
K prakšické farnosti se chtěli roku 1923 připojit i sousední Pašovice, což jim bylo slíbeno pod podmínkou, že se i Pašovičtí budou podílet na výstavbě chrámu.
Poměrně hodně materiálu poskytla po demolici kaple a kámen a cihly z ní byly použity na základy nového svatostánku. Z kaple do jeho interiéru později přeneseny také zachovalé barevné vitráže.
Kostel se začal stavět 1938, dokončen až za protektorátu a zasvěcen Kristu Králi. Tato socha Krista byla zhotovena na sv.Kopečku. Skulptura Panny Marie, přenesená z kaple, v kostele zaujala místo nad oltářem. Slavnostní vysvěcení se novému sakrálnímu objektu dostalo 22.června 1941 od generálního olomouckého vikáře J.M.Dr.Oldřicha Karlíka.
Mezi léty 1998 – 2003 kostel prošel důslednou rekonstrukcí. Opravena byla nejprve střecha, předtím poničená vichřicí. Poté přišla na řadu venkovní fasáda poškozená ještě od samého konce druhé světové války a věž zvonice (na níž měli Němci pozorovatelnu s kulometem), a do které se osvoboditelé několikrát trefili dělostřeleckými granáty.
Věřící na rekonstrukci chrámu ve sbírkách vybrali dva miliony korun, 400 tisíc věnovala obec. K šedesátému výročí od vzniku kostela se podařilo vzorně opravit exteriér a ten do okolí zazářil jako nový.
Následovaly úpravy vnitřních prostor. Interiér záskal novou kamennou dlažbu, instalováno bylo teplovodní potrubí pro vytápění, vyměněna elektroinstalace, kostelní lavice a další.
Opravu si vyžádalo i popraskané žulové schodiště směřující k hlavnímu vchodu, chrám získal nová barevná okna a fasádu věže ozdobila mozaika Panny Marie.
Od roku 1996 kostel Krista Krále spadá pod uherskobrodskou římskokatolickou farnost a mše svaté se v něm slouží třikrát týdně – v pondělí, ve čtvrtek a v neděli.