Loading...
O prameni: Pramen svatého Ivana naleznete u kláštera ve Svatém Janu pod skálou. Vývěr vody s vydatností 6 l/s je v jeskyni za mříží, voda protéká trhlinami ve zdi vpravo vzadu. Tento pramen je menší odnoží zdejšího nejsilnějšího pramene Ivanka (15 l/s). Jeskyně sv. Ivana byla vymleta spodními vodami v pěnovcovém masivu. Usazování této travertinové kupy a hlavní období vzniku jeskyně je datováno do období 9 500–2 400 př. n. l. V 9. století se podle legendy v jeskyni usadil poustevník svatý Ivan. Jeskyně pak byla stavebně upravena do podoby sakrálních prostor. V minulosti tvořila tato studánka s jeskyní jeden celek, ale na konci 19. století byla od jeskyně stavebně oddělena a upravena.
Svatojánské prameny se vyznačují vysokým stupněm mineralizace (690 mg/l), stálou teplotou 11,6 °C a téměř konstantní vydatností (45 l/s). Spodní voda tu cirkuluje v několik set metrových hloubkách a na povrch vyvěrá až po 20 letech. Na počátku 20. století byly svatojánské prameny využívány k lázeňským účelům a voda ze zdejších pramenů byla v minulosti stáčena do lahví a prodávána jako minerální voda „Ivanka“.
Dodnes jsou zdejší prameny vyhledávaným zdrojem pitné vody.
O sv. Ivanovi: Sv. Ivan byl pravděpodobně synem obodritského krále. Král Gestimulus padl roku 844 při trestném tažení Ludvíka Němce a jeho syn Ivan byl jako zajatec poslán do korvejského kláštera v Sasku. Po té se rozhodl pro poustevnický život. Odešel do Čech a usadil sev neprostupném lese v jeskyni pod skalou u pramene vody. Živil se bobulemi a mlékem ochočené lesní laně. Zde prožil 42 let nikým nespatřen, přičemž odolal mnoha pokušením. Když už se rozhodl opustit poustevnický život, zjevil se mu Jan Křtitel, daroval mu k obraně před pokušením kříž a vyzval ho, ať neodchází. Krátce na to podle legendy jednoho dne moravský kníže Bořivoj I. sídlící na Tetíně, na lovu stíhal raněnou laň až ke skále s Ivanovou jeskyní, kde ji skolil kopím. Jaké to bylo překvapení, když ze smrtelné rány místo krve vyteklo mléko v množství, jehož se kníže i jeho družina dosyta napili. Poté se zjevil poustevník Ivan, knížete oslovil jménem a zeptal se ho, proč skolil jeho laň. Poté se Bořivojovi představil. Odmítl nabídku žít na Bořivojově dvorci a místo toho si vyžádal kněze. Na Bořivojově sídle se zúčastnil bohoslužby sloužené knězem Pavlem. Knězi Pavlovi Ivan vyprávěl o svém setkání s Janem Křtitelem, vyjádřil přání být pochován ve své jeskyni. Ivan pak docházel na Tetín opakovaně a rozmlouval s Bořivojem o spáse i za účasti Svaté Ludmily. Když ve své poustevně zesnul, byl Bořivojem se ctí pohřben. Smrt svatého Ivana je datována před rok 900.