Prameny Kamnické Bystřice a soutěska Predoselj
Zhruba dvanáct kilometrů severně od města Kamnik v Kamnicko-Savinjských Alpách leží malebné prameniště řeky Kamnická Bystřice (Kamniška Bistrica). Dostaneme se k němu zhruba po pěti stech metrech chůze z parkoviště u turistické chaty Dom v Kamniški Bistrici.
Kamnická Bystřice vzniká z několika pramenů v nadmořské výšce 591 m n. m pod strmými stěnami hory Mešenik (1099 m n. m.). Prameny jsou napájeny hlavně po deštích a na jaře ze sněhu tajícího z rozsáhlých sněhových polí ležících pod horskými vrcholy. Prameny tak nikdy nevyschnou a nemají ani žádné velké výkyvy v průtoku. Pramínky studené křišťálové vody vyvěrají mezi malými kameny i velkými balvany, které tu zanechaly ledovce na konci poslední doby ledové (würmu). Velké, takzvané bludné balvany jsou tu údajně jedny z největších a nejmalebnějších ve Slovinsku. Voda z pramínků se sbíhá pod kamenitým svahem a naplňuje smaragdově zbarvené jezero ledovcového původu, rozprostírající se nedaleko prameniště. Z jezera voda odtéká na jih a po svém toku vytváří typické krasové koryto – kaňon s úchvatnými scenériemi. Nejhezčí část kaňonu, soutěsku Predoselj, si také jedeme prohlédnout.
Necelý kilometr od pramene Kamnické Bystřice jsme zastavili na malém parkovišti, ze kterého jsme se lesní cestou vydali k soutěsce. Místy se nám úzkými a hlubokými průhledy mezi skalami otevírá pohled na hučící řeku. Tento hluboký kaňon prý sloužívá k prvnímu testu zájemců o horolezectví – teprve pokud adepti bez závratě slaní k řece, mohou se pokusit o zdolávání dalších skal. Po prudším sestupu na dno soutěsky se nám na malém kamenitém břehu otevírá nádherný pohled do úzkého, téměř uzavřeného kaňonu se smaragdově zbarvenou vodou.
Oblast prameniště Kamnické Bystřice patří do slovinského národního kulturního dědictví, a to ve spojení s historií lesnictví, myslivosti a turistiky v Kamniku. Poblíž pramene je několik staveb, které jsou památkově chráněny. Patří mezi ně horská chata postavená v roce 1929 na místě bývalé turistické útulny, kaple Panny Marie Lurdské nebo pomník vojákům padlým v osvobozenecké válce.