PRAŽSKÝ HRAD PRAHA
Pražský hrad, sídlo českých knížat a králů i prezidentů, byl založen Přemyslovci koncem 9. století. Místo, odkud vládli panovníci nepřetržitě více než tisíc let, bylo původně přemyslovským hradištěm na ostrohu nad Vltavou. Hradiště se postupně měnilo v knížecí hrad. Po příchodu křesťanství do Čech se stal Hrad také centrem církevní moci. V 9. století poblíž hradní brány založil kníže Bořivoj kostel Panny Marie. Kníže Vratislav nechal postavit Kostel sv. Jiří a kníže Václav vybudoval rotundu sv. Víta, která byla později nahrazena bazilikou. V roce 973 bylo založeno u kostela sv. Víta pražské biskupství a téhož roku u kostela sv. Jiří první klášter v Čechách. Za doby vlády Soběslava I. se hradiště změnilo na pevný románský hrad opevněný hradbami se třemi vstupními věžemi. Toto opevnění rozšířil va 13. století Přemysl II. novou gotickou zdí.
Největším stavebním rozvojem prošel Hrad za doby vlády Karla IV., který goticky přestavěl starý palác, poškozený při požáru v roce 1303. V této době byla zahájena stavba chrámu sv. Víta podle Matyáše z Arrasu a na které pokračoval Petr Parléř. Za doby husitské stavební ruch ustal. Teprve v roce 1483, za vlády Vladislava Jagelonského se začlo znovu budovat. Byl postaven Vladislavský sál a přistavěna dvě příčná křídla paláce pod vedením stavitele Benedikta Rieda. Za vlády Habsburků vzniklo II. nádvoří, konírny, Královská zahrada, a renesanční letohrádek Belveder. Císař Rudolf II. vybudoval nový palác na jižní straně II. nádvoří a na jeho severní straně Španělský sál upravený v letech 1865 až 1868 a Klenotnici. Rudolfův nástupce Matyáš přispěl k výzdobě Hradu raně barokní bránou a až v dalším století, za vlády Marie Terezie, byl nově přestavěn. V té době byl Hrad přeměněn na novodobé královské sídlo podle plánů vídeňského architekta Mikuláše Pacassiho a byl rozšířen o I. nádvoří. Další výrazné změny přineslo období po roce 1918. Starý palác byl restaurován a upraven podle architekta Josipa Plečnika. V roce 1929 byla dokončena poslední etapa stavby chrámu sv. Víta. V současné době je Pražský hrad sídlem hlavy státu a je využíván jako reprezentační objekt Českého státu.
ZAJÍMAVOSTI
Pražský hrad je rozsáhlým komplexem palácových, úředních, církevních, fortifikačních a obytných staveb všech slohových období. Hlavní vstup je od západu mříží se sochařskou výzdobou na čestný dvůr - 1. nádvoří, sevřený 2 krátkými výběžky západní křídla. Matyášovou branou se prochází na 2. nádvoří, obklopené křídly Nového paláce v tereziánské úpravě, s kaplí sv. Kříže. Jižní křídlo pokračuje i na 3. nádvoří a navazuje na Starý královský palác, v dnešní době převážně pozdně gotický a renesanční objekt se složitou stavební historií. Jižní frontu Hradu dále tvoří bývalý Ústav šlechtičen (dřívější Rožmberský palác) a Lobkovický palác (přestavěný ze staršího Pernštejnského). Východní brána je vedle románské Černé věže. Severní obvod Hradu tvoří parkánová hradba s věžemi Daliborkou, Bílou a Prašnou (Mihulkou) a stavební komplexy Purkrabství, Jiřského kláštera, Nového proboštství (Mockerovy domy) a severního křídla Nového paláce. Zástava prezidenta republiky na hřebeni střechy západního křídla symbolizuje výkon jeho funkce za pobytu v ČR. Severní a západní vstup střeží vojáci hradní stráže. Z jižní terasy před Hradem, přístupné z Hradčanského náměstí, je pěkný výhled na celou historickou část Prahy; obdobný výhled je i z bašty před východní branou nad Starými zámeckými schody.
Veřejnosti přístupné jsou tyto prostory: Klenotnice (bývalá kaple sv. Kříže) - expozice Svatovítského pokladu, Obrazárna Pražského hradu - obrazy 16.- 18. století ze sbírek Hradu, Katedrála sv. Víta (volně) s hrobkou českých králů, Prašná věž (Mihulka) - expozice renesanční kultury, Starý královský palác - okruh Vladislavský sál, Česká a Říšská kancelář, Nové zemské desky, Sněmovna, Jezdecké schody, Starý královský palác - románské a gotické podlaží zpravidla s dlouhodobou historickou expozicí, Bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička a Daliborka, Jiřský klášter - sbírka starého českého umění (Národní galerie), V předpolí: Královský letohrádek - výstavy výtvarného umění (Národní galerie), Jízdárna Pražského hradu - výstavy výtvarného umění (Národní galerie), Lobkovický palác - historická expozice starších českých dějin (Národní muzeum).