Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Jeden ze stavebních klenotů Starého královského paláce Pražského hradu byl vybudován v rámci velkorysé přestavby paláce, která byla zahájena na pokyn krále Vladislava Jagellonského – po němž nese své jméno - roku 1483. Reprezentační prostora pochází z let 1486-1502 a je dílem geniálního stavitele Benedikta Rejta (též Ried nebo Reijt). Český fortifikační stavitel a architekt, pocházející z Pístova u Tachova, byl už v té době známý díky své činnosti v Sasku. V Čechách kromě Pražského hradu najdeme jeho stopy také v Kutné Hoře, na Švihově, v Blatné, Lounech nebo pražské Daliborce a Zlaté uličce.
Velkolepý sál - obdélníkového půdorysu s rozměry 62 x16 metrů- je 13 metrů vysoký a pyšní se krásnou pozdně gotickou krouženou klenbou o pěti polích i - již raně renesančními – okny. S Vladislavským sálem sousedí Sál Zemských desek a Jezdecké schody, další Rejtova díla ve stylu tzv. jagellonské nebo vladislavské gotiky. Vladislavský sál, který vznikl spojením tří starších místností ve 2. poschodí tzv. Karlova paláce, je největší slavnostní prostor středověké části Pražského hradu a ve své době byl největším světským klenutým sálem v Praze a možná i celé střední Evropě.
V dobách dávno minulých sál sloužil jako místo korunovačních hostin českých králů i jezdeckých rytířských turnajů. Dnes je využíván pro reprezentační shromáždění, slavnostní zasedání Parlamentu nebo velmi významné výstavy. Vystavován zde byl například Maurův relikviář, ale i rakev s ostatky prezidenta Havla.
Na jižní straně sálu se nachází kamenný balkon s krásnou vyhlídkou na město, na severní straně je sál Staré sněmovny a Jezdecké schody, historický vstup do prostor sálu. Z východní strany k sálu přiléhá Kostel Všech svatých (bližší informace: https://www.turistika.cz/mista/praha-kostel-vsech-svatych-prazsky-hrad).
Sál, ve kterém se mohlo až 100 jezdců najednou projíždět na koních, proslul zejména svou neobvykle složitou, převýšenou klenbou s krouženými žebry bez použití středových opěr. Do současnosti se Vladislavský sál zachoval ve své původní podobě.