Přemyslov – Kleinův kříž
Těsně pod vrcholem stoupání silničky od Loučné nad Desnou do Nových Losin lze těžko přehlédnout po pravé straně nedávno zrestaurovaný železný kříž. Znalci vědí, že se nalézáme v Přemyslovském sedle. Přemyslov je jednou z částí zmíněné Loučné. Kdysi to byla vcelku běžná horská víska, která ale po poválečných událostech v podstatě ztratila veškeré obyvatelstvo. Velká část chalup byla zbořena v 50. letech minulého století a kdyby zde nezůstalo pár chalupářů, zástavba by zanikla snad úplně.
Nicméně po vybudování lyžařského střediska (2009) zřejmě k zániku osady nedojde.
Webové obecní stránky odkazují na dobu vzniku kříže v roce 1779. Měl jej nechat vystavět Hans Georg Klein (1721–1801), takto předek významné podnikatelské rodiny Kleinů. Je uváděn jako první známý člen rodu. Uváděn jako domkář v Přemyslově. Syn Johann Friedrich (narozen 1756) je už přímým předchůdcem podnikatelského rodu. Určité jmění získal jakožto stavitel při úpravách brněnského Petrova. Z celkem pěti synů největší proslulosti získali zřejmě Franz (trvale sídlil v Brně) a Albert (majitel železáren v Sobotíně).
Podle nápisu ale můžeme usoudit, že současný kříž je spíše novějšího data, postavený na místě původního. I bez hluboké znalosti němčiny lze vydedukovat, že kříž nechal zhotovit (založit) Hans Georg Klein a obnovit (opravit) v roce 1879 jeho pravnuk Franz, svobodný pán z Vízemberku (Franz Freiherrn von Wisenberg). To už šlo o Franze Kleina II. (1824–82), který po smrti svého otce a strýce Alberta převzal řízení sobotínského podniku. Z železáren toho kromě několika budov a zámku zas tolik nezůstalo, ale dodnes můžeme v Jeseníkách narazit i na jiné pozůstatky, které na něj upomínají (baronská stezka nad Sobotínem, Františkova myslivna).
Samotný kříž je jednoduchá stavbička. Kamenný sokl nese železnou konstrukci s Kristovým tělem, zřejmě vyrobené v Sobotíně.
Přemyslovské sedlo ovšem nestojí za návštěvu jen kvůli lyžařskému středisku nebo jan při projížďce po silnici, spojující údolí Desné a Branné. Ač pod kopci, je sedla vcelku zajímavý výhled na otevřené výhledy z horských luk. Na severovýchodě se otvírá vyhlídka na masiv Dlouhých strání, popojdeme-li o pár metrů, objevíme i Praděd. Široký západní obzor vyplňuje hřeben Králického Sněžníku od Srázné až k hlavní hoře. Na kopci jižně můžeme objevit vykukující Tři Kameny, severu pak dominuje mohutná hmota Černé stráně. A nesmíme zapomenout i na místní přírodní rezervaci se spoustou zajímavých rostlin.