Přemyslovské sedlo – Letní stráň
Turistické cíle • Přírodní památka
Že je lokalita mezi Přemyslovem a Novými Losinami hodnotná i z přírodovědného hlediska není třeba pochybovat. Naznačuje to i fakt, že v současné době je skoro celé nezastavěné území „zabráno“ ochránci přírody. Tedy přesněji, východní okraj pod sedlem zabírá lyžařské středisko, jedno z prvních nových středisek, které bylo vybaveno sedačkovou lanovkou. Pod západní stranu sedla zasahuje konec zástavby Nových Losin. Je vlastně paradox, že i díky poválečnému odsunu německého obyvatelstva zůstala samotná oblast kolem vrcholové části sedla neobydlená, takže těch pár chalu,p co stály i tady, zmizel v 50. letech minulého století. Nakonec i nadmořská výška nad 700 m příliš nepřála intenzivní zemědělské činnosti, takže bývalá políčka se změnila spíš na pastviny a horské louky.
Prvním činem v rámci ochrany přírody bylo vyhlášení Přírodní rezervace Přemyslovské sedlo v roce 1999. Jde v podstatě o nejcennější část celé lokality v sousedství lyžařského areálu. Vlhká louka je prameništěm přítoku Přemyslovského potoka a protože leží poněkud ve stínu kopců mezi Jelení skalkou a Třemi kameny, daří se tu vzácným druhům rostlin, zejména několika druhům orchidejí (prstnatec májový, pětiprstka žežulník, vemeník dvoulistý, z dalších zaujme mohutná kýchavice lobelova, v létě lilie cibulkonosná).
Louka samozřejmě oplývá množstvím dalších běžnějších kytek a trav. Další volné prostory sedla pod Černou strání na severu a zmíněnými Třemi kameny jsou nadále využívány jako pastviny, ale vzhledem ke slušné spolupráci farmáře s ochránci přírody došlo k vyhlášení dvou nových přírodních památek. Na severní straně silnice je to Slunná stráň, a aby byla lokalita zcela pod dohledem, ve stejné době (2019) byla vyhlášená i Přírodní památka Letní stráň jižně od silnice, tedy na severním úbočí Třech kamenů a Sklenského vrchu.
Rozlohou 52,5 ha je jednoznačně největší chráněnou lokalitou na Přemyslovském sedle, dá se říci, že mimo chráněné pozemky spadá vlastně jen silnice mezi Přemyslovem a Novými Losinami.
Předmět ochrany je vlastně obdobný jako u výše zmíněných lokalit. Jde tedy o pastviny a horské louky s výskytem vzácných i chráněných druhů. Jsou to i orchideje již zmíněné i nezmíněné. Asi nejzajímavější bude střevíčník pantoflíček, vstavač mužský znamenaný, prstnatec Fuchsův, prstnatec májový a pětiprstka žežulník. K vidění je i lilie cibulkonosná, ta roste někdy v červenci až srpnu. Jakožto přírodní památka, podléhá lokalita poněkud mírnějším pravidlům, co se týče samotné ochrany. Probíhá tu tedy menší hospodaření, jde tedy o kosení sena, které je ovšem regulováno, protože ve vysoké trávě se může usídlit i nějaké to ptactvo (chřástal polní). Během sezóny se tu pase i dobytek, ale stádo je celkem malé, aby dokázalo celé Přemyslovské sedlo vypást.
Dodejme, že vyhlášení chráněných území mělo i další účel, jde o fakt, že poblíž se nachází turisticky a hlavně lyžařsky atraktivní lokality v Koutech a na Červenohorském sedle (relativně nedaleká je i taková Ramzová). I díky tomu by mělo zůstat sedlo nezastavěné různou apartmánovou a podobnou zástavbou a musí tak postačit níže položená místa v Přemyslově nebo Nových Losinách, kde nakonec nějaké stavby podobného ražení již jsou.