Příbram leží na řece Litavce pod Brdskou vrchovinou. Příbram má přibližně 35 tis. obyvatel. Příbram je proslulá jako historické hornické město, což připomíná Hornické muzeum.
Svatá Hora, jedno z nejvýznamnějších mariánských poutních míst v Čechách i v Evropě. Tři sta šedesát pět krytých schodů stejně jako počet dnů v roce. Není jednoduché je vyšlápnout, ale lze to zvládnout dříve než za celý rok.
Samozřejmě, když není člověk velký hříšník. V tom případě by měl člověk vylézt studené kamenné schody po kolenou a na každém se pomodlit. Délka celé chodby spojující město se Svatou horou je 450 metrů.
Raně barokní areál s kostelem Nanebevzetí Panny Marie shlíží z nadmořské výšky 586 metrů dolů na Příbram už více než tři století.
Poutník z 15. století by byl určitě překvapen, kam přenesli dřevěnou sošku Panny Marie s Jezulátkem, která se tehdy nacházela v malé kapličce. Dnes má své místo tato vzácná soška přímo uprostřed stříbrného oltáře v bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Podle pověstí ji vyřezal sám pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic, který dnes pozoruje od zámečku Ernestinum davy lidí proudících na Svatou Horu, aby pohlédli nebo se pomodlili u jeho sošky.
Svatohorskému areálu vévodí na vyvýšené terase kostel Nanebevzetí Panny Marie. Baziliku obklopují ambity ve tvaru obdélníku, v jejichž rozích se nachází čtyři osmiboké uzavřené kaple, Plzeňská, Pražská, Březnická a Mnišecká.
Rozhodující význam měl pro areál rok 1647, kdy jej nechali jezuité přestavět. Vpíjíme očima všechnu tu krásu, která vznikala podle plánů Carla Luraga a P. Benjamina Schleyera.
Světlo světa začalo spatřovat jedno z nejslavnějších poutních míst u nás i v Evropě. Do světa stavitelů této památky sice již nepronikneme a nepoznáme jejich pocity při realizaci díla, přesto investujeme svou energii, abychom se pokusili zjistit, jak se tehdy dívali na svět.
Při toulkách v okolí Svaté Hory spatřujeme několik dalších zajímavých památek. Před hlavním vstupem se rozléhá náměstí s kamenným mariánským sloupem. Pod příjezdovou cestou k areálu si prohlížíme Svatováclavský dub, který patří k nejvýznamnějším památným stromům v České republice. Nad náměstíčkem se zastavujeme u sousoší Kalvárie. Sochař Matěj Hueber a rok 1692.
Své kouzlo mají také pohledy od křížové cesty. Na opačné straně areálu, jižně od Březnické brány, spatřujeme Mariánskou studánku z roku 1634, nad kterou se ale nachází nepřístupná kaplička.
V areálu Svaté Hory lze také navštívit infocentrum, prodejnu upomínkových předmětů, muzeum či obchůdky včetně občerstvení.
Na informace o možnosti návštěvy je dobré se podívat na internet: http://svata-hora.cz.
*
V Příbrami a okolí jsme toho viděli mnoho zajímavého: