Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Vyhlídka
Ačkoliv je vlastní vrchol bez výhledu, nabízí Příčný vrch množství vyhlídkových míst, na která narazíte, pokud budete sledovat značení turistických cest anebo naučných stezek. Já sice navštívil jen část těch nejatraktivnějších míst, ale na první hezkou přírodní vyhlídku jsem narazil už necelých 400 m za rozcestím u skaliska Výr. Zlatohorská hornická NS a modrá značka zde začaly z hřebene docela svižně stoupat a vyvedly mne na skalnatý vrcholek nad mýtinou, odkud se mi otevřel zajímavý pohled na část Zlatohorska, Rychlebských hor a širých polských rovin.
Odtud následovala Ostrá serpentina vlevo do částečně odlesněného svahu a z cesty se mezi stromy otevřel omezený výhled na okolí Zlatých hor a na masív pohraniční Biskupské Kupy.
Po následujícím prudším stoupání jsem dosáhl vlastního vrcholového hřebene Příčného vrchu, ale ten je v těchto místech zarostlý lesem. Což mi ani moc nevadilo, protože mne čekala ta největší zdejší lahůdka – Starohoří – a teprve když jsem se plný dojmů vrátil zpátky na hřeben, za Olověnou štolou jsem narazil na další krásný panoramatický výhled. Bohužel ne kruhový, ale s výsečí jen na město Zlaté Hory, jeho hornaté okolí a na veliký kus polské nížiny. I tak to ale byl díky mrakům (proměnlivé počasí) výhled přímo božský.
Omezený výhled na dva velikány Medvědské hornatiny – na mohutné masívy Orlíku a Medvědího vrchu, se nacházel u Táborských skal. Kdyby přitom člověku nesvítilo slunce zleva do očí, bylo by toho z centrální části Hrubého Jeseníku vidět daleko víc.
(Mnohem lepší výhledové panoráma nabízí nedaleká stará kamenná rozhlednička, ale protože je tento článek jen o přírodních vyhlídkách, zmíním se o téhle stavbě lidských rukou až někdy příště.)
Na závěr bych se ještě rád zmínil o zajímavém místě pod Spodními Hornickými skálami (nevede sem žádná turistická značka), odkud při pohledu z paseky směrem na severovýchod obzor vyplnila mohutná kupa „Bišofky“ a Větrné...