Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Skanzen
Soubor staveb lidové architektury v Příkazích pochází z 19. století. Rok 2009 byl ve znamení příprav projektu na stavební úpravu obytné části stavení čp. 54. Projekt mimo jiné obsahuje obnovu původní dispozice a podoby kuchyně, výstavbu chlebové pece, kachlových kamen, znovuotevření někdejších průchodů a nahrazení novodobých trojdílných oken novými, koncipovanými v tradičním pojetí dle dochované fotodokumentace.
Soubor staveb lidové architektury v Příkazích (obecně nazývaný „Hanácké skanzen“) tvoří památkově chráněná usedlost čp. 54 s tzv. špaletovou stodolou v zahradě a několik přilehlých zahrad, v nichž jsou umístěny další 3 stodoly, rovněž památkově chráněné. Všechny stavby pocházejí z 19. století a dokladují místní tradiční architekturu a péči o ni.
Bohatý mobiliář skanzenu umožňuje přiblížení mnoha stránek života na Hané, zejména v období přelomu 19. a 20. století.
Obytná část usedlosti obsahuje předměty a vybavení tradiční kuchyně a světnic, řemeslnickou dílničku s mnoha pomůckami a druhy nářadí (kamnářské, knihařské, stolařské, tesařské, bednářské, Kovářské, sedlářské, zámečnické, obuvnické, krejčovské, mlékařské, včelařské, atp.)
Hospodářská část usedlosti obsahuje předměty spjaté především se zemědělstvím a chovem domácího zvířectva,ale také s praním a žehlením.
Ve stodolách pak můžeme nalézt staré vozy, vozíky, sáně, mlátičky obilí a jejich hnací motory (parní, benzínové, elektrické), pluhy, secí stroje a spoustu dalších, velmi důmyslně sestrojených pomocníků někdejšího hospodáře.
Hanácké skanzen se nachází v obci Příkazy, mezi Olomoucí a Litovlí. Tvoří jej hanácký statek z roku 1875, špaletová stodola v zahradě a také několik vedlejších zahrad, v nichž jsou umístěny další 3 stodoly, rovněž památkově chráněné. Všechny stavby pocházejí z 19. století a dokladují místní tradiční architekturu.
Hanácký skanzen v obci Příkazy byl v nynějším rozsahu otevřen v roce 1994. Jádrem muzea je Kameníčkův grunt, kolem něhož jsou čtyři špaletové stodoly s vjezdem ve štítových stěnách. Na 200 let starém gruntě je expozice bydlení, zvláštní část je věnována praní a žehlení a sbírce dětských hraček. Ve stodolách jsou umístěné zemědělské stroje a nářadí používané při polních pracích, například mlátičky a motory na jejich pohon, ale i nástroje z nejrůznějších řemeslnických dílen.
Důležitým doplněním běžných komentovaných prohlídek jsou např. tradiční dny hliněného stavitelství, interaktivní ukázky tradiční sklizně a výmlatu, kdy si sami návštěvníci mohou vyzkoušet tyto dříve běžné práce venkovanů. Skanzen doplňuje originální hanácká hospoda.
Otevírací doba:
květen: 10 - 16 hod., jen víkendy a svátky
červen - srpen: 10 - 17 hod., denně mimo pondělí
září: 10 - 16 hod., denně mimo pondělí
Začátky prohlídek v 10, 11, 13, 14 a 15 hod., v červnu až srpnu i v 16 hod.
Cena za prohlídku expozice (60 min.):
Plné vstupné: 60,- Kč
Snížené vstupné: 40,- Kč
Rodinné vstupné: 160,- Kč
Plné vstupné s příplatkem za cizojazyčný výklad: 100,- Kč
Snížené vstupné s příplatkem za cizojazyčný výklad: 80,- Kč
Rodinné vstupné s příplatkem za cizojazyčný výklad: 280,- Kč
Soubor staveb lidové architektury (Hanácké skanzen)
Příkazy 54
783 33 PŘÍKAZY
tel.: +420 724 592 675 nebo 585 967 310
e-mail: prikazy@npu.cz