Přírodní rezervace Trčkovská louka
Turistické cíle • Příroda • Louka
Údolí mezi Orlickými a Bystřickými horami, patří mezi nejzachovalejší přírodní území u nás. Vybrané lokality jsou z důvodu ochrany živočišných a rostlinných společenstev vyhlášeny jako přírodní rezervace. V severní části Záhoří je jich hned několik vedle sebe: Hraniční louka, Velká louka, Trčkov, Bedřichova a Trčkovská louka, o které dnes budu psát. Tyto přírodní rezervace jsou součástí Ptačí oblasti Orlické Záhoří. O pár set metrů výš na hřebenu Orlických hor mezi Velkou a Malou Deštnou se ještě nachází přírodní rezervace Jelení lázeň.
Trčkovská louka byla vyhlášená přírodní rezervací 1. července 1982. Rozprostírá se na ploše 12,82 ha v nadmořské výšce 730 až 760 metrů. Jejím geologickým podkladem jsou krystalické břidlice.
V 70. letech minulého století nebyla louka naštěstí meliorována a zachovala si tak polokulturní ráz s výskytem rašelinných podmáčených míst s ostrůvky smrkových monokultur a keřů.
Na suchých místech louky roste pětiprstka žežulník, prha arnika, jetel kaštanový a lilie zlatohlávek. Na rašelinných místech potom starček potoční, prstnatec Fuchsův a májový, kozlík dvoudomý, upolín nejvyšší, kosatec žlutý, kruštík širokolistý a suchopýr úzkolistý. Vyskytuje se tu i koprníček bezobalný, karpatský migrant, který zde má severní hranici svého celosvětového rozšíření. Celkově bylo na Trčkovské louce zjištěno 200 druhů vyšších rostlin.
Trčkovská louka je ornitologickým rájem. V křovinatých porostech hnízdí zajímavé druhy ptáků. Například hýl rudý, jestřáb lesní, čáp černý, budníček lesní, pěnice černohlavá a hnědokřídlá a další.
Z motýlů uvidíme modráska ušlechtilého a ohniváčka modrolemého.
V přírodní rezervaci má domov i zmije obecná, čolek horský, skokan hnědý a ropucha obecná.
Část louky je kosena a sklízena, část je spásána ovcemi. Na louce je několik umělých tůní za účelem podpory rozmnožování obojživelníků.
Kolem přírodní rezervace vede naučná stezka a žlutě značená cesta z osady Bedřichova do sedla pod Šerlichem.