Procházka Štramberkem
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Po několikahodinové Jízdě vlakem vystupujeme na nádraží ve Štramberku a začínáme svou pouť městečkem. Je konec října 2009 a dnes je poslední krásný den tohoto roku. Hlavní ulicí se mírným stoupáním dostáváme až na návrší a vstupujeme do Národního parku na hoře Kotouči, kde bychom našli i množství památníků slavným českým osobnostem, tak jak je viděli lidé za 1.republiky. Chodník nás úbočím svahu vyvádí ke slavné jeskyni Šipka. Proslavila se nálezem spodní čelisti neandrtálského dítěte. Nález se bohužel nedochoval - čelist byla uložena na zámku v Mikulově, který při sklonku 2. svět.války vyhořel. Návštěva otevřené jeskyně s propadlým stropem a jejich dvou chodeb je hezkým zážitkem. Nedaleko Šipky je Bezručova vyhlídka s malou zvonicí. Otevírá se odsud neuvěřitelný pohled na celé pohorské městečko, které nese název "Valašský Betlém" plným právem.
Štramberk leží ve středu Štramberské vrchoviny - podhůří Beskyd - na svazích Zámeckého kopce, Kotouče a Bílé hory. Byl založen r.1359 moravským markrabětem Janem.J.Lucemburským, který tu založil hrad. Pod ním , v podhradí vzniklo městečko, které je dnes památkovou rezervací. Zachovalo se v něm množství valašských chalup z 18. a 19.století. Díky nim městečko působí až neskutečným dojmem, na dálku to vypadá, jako by se tu zastavil čas - je to prostě živý skanzen!! Valašské chalupy byly stavěny z neotesaných klád na Vysoké podezdívce z kamene. Mají dřevěné štíty, střechy kryje šindel a vidíme i vyřezávané pavláčky.Nejvěší seskupení těchto staveb najdeme v ulicích Horní Bašta, Dolní Baště a v Dolní ulici. Celkem bychom měli vidět asi 42 domů. My ale nemáme čas je počítat, protože tyto domy s pozadím štramberské "Trúby" a zbytků hradu tvoří nezapomenutelné fotografické kombinace a my nestačíme cvakat závěrkami fotoaparátů...
Poté stoupáme okolo Muzea Zdeňka Buriana, v jehož prostorách probíhají výstavy jeho obrazů - jinak slouží jako galerie města. Těm mladším z vás možná jeho jméno nic neřekne, ale pro nás starší je jeho jméno pojem - my, kteří jsme hltali "indiánky" a četli jiné dobrodružné příběhy jsme se na stránkách knih setkávali s jeho geniálními ilustracemi. Mladý Zdeněk se nechal též inspirovat Jeskyní Šipkou a jejími nálezy a ve starším věku se za spolupráce prof. Augusty pokoušel o rekostrukci mnoha pravěkých zvířat na svých malířských plátnech... Pak už vcházíme na náměstí,rozkládající se ve svahu kopce. Najdeme tu soubor měšťanských barokních a klasicistních domů, barokní kostel, muzeum města a v jednom domku velikou výstavu akvárií a terárií. V dalším měšťanském rekonstruovaném domu se nachází útulná restaurace s krbem a my se tu posilňujeme velice dobrým obědem. Pak už ke kostelu a uličkou v podhradí, kterou zdobí několik dřevěnic, stoupáme nahoru na hrad.
Jeho největší dominantou je válcová věž " Trůba," ze které se otevírá nádherný výhled na Beskydy a jejich podhůří. Zříceniny hradu se začaly obnovovat před koncem 19.stol. v romantickém duchu - tehdy bylo doplněno podsebití na věži a ta pak byla zastřešena. Pod ní - ze zbytku hradního paláce - byla zbudována chata Mudr. A. Hrstky a níže na nádvoří Jaroňkova útulna. Nyní se ve výše jmenovaných budovách nachází menší muzeum a hradní " osvěžovna".Skoro celé hradby byly uměle dostavěny, ale to vůbec nevadí, protože tu vše dýchá tou správnou atmosférou pro romanticky založené turisty a ten výhled z hradu dolů na městečko, ten prostě nemá chybu!! Po schodech a sadem znovu na náměstí a tentokráte podnikáme průzkum uliček Horní a Dolní Bašty, které původní zachovalou lidovou architekturou až marnotratně hýří. Co k tomu více dodat - po hodině focení musíme "zavařené foťáky" uschovat do brašen, aby si alespoň trochu vydechly a my zamíříme znovu na náměstí a přes něj tentokráte vpravo do kopce k lomu Kamenárka. Blíží se podvečer, vše je tu nádherně nasvíceno a když si Jana fotí mělké jezírko, já se jdu podívat a prozkoumat jakousi krátkou soutěsku, kterou vidím opodál...
A on je tu ještě jeden lom a ten ze všeho nejvíc připomíná - teď před západem slunce - scenérii z Divokého západu!!! Rychle volám manželku a dřív, než se slunce skulí nad obzor, stačíme ho celičký prozkoumat. Vzniká tu Botanická zahrada a arboretum o celkové rozloze 10 ha, na dně lomu lze prý nalézt až 600 druhů zkamenělin. V zadní části lomu nacházíme jezírka a mokřady, vepředu je ostravskými speleology čištěna a prozkoumávána znovunalezená " Pouťová jeskyně. Na nejvyšší stěně lomu, zalité červánky, trénují horolezci a... a to už je vše, co dnes ze Štramberka a jeho pozoruhodností vidíme, protože už musíme spěchat na vlak!
Pevně věřím, že po vaší návštěvě se budete do tohoto městečka také rádi vracet tak jako my dva...