Loading...
Hrad Štramberk, jehož známá věž zvaná Trúba se vypíná nad malebným městečkem, založili podle legendy templáři. Ve skutečnosti hrad vznikl v první polovině 14. století. Nechali jej postavit buď Benešovci, anebo moravský markrabě.
Hrad, který střežil zemskou hranici, byl součástí opevnění stejnojmenného města, založeného Janem Jindřichem v roce 1359. Markrabě Jošt udělil roku 1380 hrad v léno Vokovi z Kravař. Poslední člen jičínsko-fulnecké větve kravařského rodu Jan z Kravař odkázal roku 1433 hrad Ctiborovi z Cimburka, aby zaplatil své dluhy.
Poté hrad velmi často střídal své majitele. Postupně jimi byli Jan Puklice z Pozořic (1434), vladykové z Doloplaz (1441), známý husitský válečník Boček Puklice z Pozořic (1460) a jeho synovec Burian, lupič a násilník, páni z Boskovic (1471) a vladykové z Hustopečí (1480).
V roce 1523 koupil Štramberk Bernard ze Žerotína a připojil jej k Fulneku, čímž začal jeho postupný úpadek. Přesto ještě za Žerotínů byly hradní paláce přestavěny renesančně. Od roku 1558 náležel štramberský hrad městu Nový Jičín, které však pro účast na stavovském povstání v letech 1618 - 1620 ztratilo své postavení a objekt získali Jezuité.
Hrad byl poškozen za třicetileté války - v roce 1621 se zde bránili proti císařskému vojsku Valaši, v roce 1624 vydrancovali Štramberk Poláci a v roce 1626 Dánové. Jezuité chtěli poškozený hrad roku 1646 opravit, ale zákaz moravského zemského hejtmana tento záměr zmařil.
Jezuitský řád byl zrušen v roce 1773 a štramberský hrad přešel na nadační velkostatek. Naposledy byly provedeny nejnutnější opravy, aby zde mohl sídlit správce a malá posádka. Konec hradu se však blížil. Roku 1783 se zřítila přední část hradu a jeho zkázu nesmírně urychlilo rozebírání zdiva na stavební materiál obyvatelstvem. Z iniciativy štramberského osvětového pracovníka Dr. Hrstky byly zbytky objektu v rocr 1899 částečně rekonstruovány podle plánu architekta K. Hilberta a na věži byla zřízena rozhledna. Drsná rekonstrukce ale bohužel znamenala i odstranění některých částí hradu, především obou bývalých paláců.
Hrad stojí na skalnatém hřebenu nad štramberským náměstím. Hrad byl dost rozsáhlý - vstup vedl ze severovýchodní strany asi třemi branami a byl bočně střežen soustavou opevnění. Za třetí branou bývalo hradní jádro. Podél něj vedla cesta k jihozápadu, aby se nakonec obrátila do protisměru a vstoupila na jihovýchodě do protáhlého hradního jádra, které bylo složeno ze dvou paláců a okrouhlého bergfritu o průměru 9 m. Dnes je z této věže krásný pohled na městečko a okolí.
Otevírací dobu najdete na www.stramberska-truba.info
Z původního hradu Štramberk zůstaly zbytky zdí paláce a válcová věž zvaná Trúba, která je typickou siluetou podbeskydské KRAJINY a nezaměnitelnou dominantou města Štramberk na Novojičínsku v Moravskoslezském kraji. Věž byla upravena na rozhlednu. Štramberk patřil k typu francko-normanských hradů s obdélníkovým půdorysem a hlavní věží na východní straně. Za pěkného počasí nabízí rozhledna krásné výhledy na okolní krajinu.
Hrad založil ve 14. století moravský markrabě Jan Jindřich. Hrad plnil funkci strážní pevnosti. Po roce 1523 přestal být hrad sídlem vrchnosti a to byl začátek jeho úpadku. V roce 1553 koupilo hrad město Nový Jičín, které ale pro účast na stavovském povstání ztratilo své postavení a Štramberk pak připadl olomoucké Jezuitské koleji. Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 bylo panství proměněno v nadační velkostatek a na hradě bydlel pouze správce a malá posádka. V roce 1783 se zřítila přední část hradu a objekt postupně zpustl. První rekonstrukční práce byly uskutečněny na přelomu 19. a 20. století podle plánů architekta K. Hilberta.