Loading...
Jsou nejstarším městským parkem nacházejícím se v centru Prostějova východně od zámku za zbytkem městských hradeb. Ty tady stávaly už od 14.století, ale na kamenné se čtyřmi branami a baštami je v měšťané přestavěli až v časech, kdy panství vlastnil mocný rod Pernštejnů. Nejsouvislejší částí, která se z nich dodnes zachovala, je právě ten téměř třista metrů dlouhý hradební pás s baštou, který odděluje park od Školní ulice. Bašta je využívána jako galerie a v její vinárně se dá přijemně posedět při degustaci vinného moku.
Pokud půjdete do Smetanových sadů od hlavního náměstí průchodem v hradbách ve Školní ulici, jistě oceníte místní velmi zajímavý nápad: stěny hradeb jsou tu totiž ozdobeny iluzivní výmalbou, která v „životní“ velikosti znázorňuje štíty domů ze zaniklé židovské čtvrti!
První městský park byl zbudován pod městskými hradbami v místech zasypaného vodního příkopu a vznikl podle návrhu J.Ošťádala a J.Šímy.Tím prvním zakladatelem byl ale už před rokem 1823 Jan Spanie, na jehož památku v parku stojí obelisk od kameníka J.Heindricha. Původně na valech vznikla akátová alej, po zarovnání terénu přibyly další dřeviny a také alej jasanová.
Od roku 1892 až do roku 1935 se nazývaly Jungmannovými sady, pak zde přibyla socha Bedřicha Smetany od Josefa Třísky a park byl přejmenován po slavném hudebním skladateli. Za první republiky byl v jeho západní části vystavěn objekt kina Metro, který ráz sadů poněkud narušil.
Uprostřed nich se nachází odpočinkový altánek, který si „střihnul“ roli i při natáčení Četnických humoresek. Jinak jejich plochu kromě zmiňovaných soch zdobí i další novodobější moderní skulptury a také jeden bludný balvan. Samozřejmě není původní - tenhle kámen z pravé finské žuly sem byl převezen před koncem 19.století z Hájů ve Slezsku.
Poslední velkou rekonstrukcí, která stála 14 milionů korun, prošly Smetanovy sady roku 2013. Kromě výsadby nových stromů a křovin byla opravena historická požární studna.
Park má rozlohu asi jednoho a třičtvrti hektaru a tvoří obdélník o stranách 300 x 70 metrů.
Dnes se na jeho zeleni podílí na padesát sedm rozličných druhů stromů - samozřejmě kromě keřů, trávy a trvalek. Listnaté stromy jsou přitom ve většině, protože nové výsadbě jehličnanů se tu nechce dařit. K nejzajímavějším stromům patří jinan dvoulaločný a skupina tisů.
Kromě zeleně se na ploše Smetanových sadů nacházejí také chodníky, k odpočinku slouží 55 laviček a noční tmu v nich rozhání svit 30 sloupů pouličního osvětlení.