Loading...
Ke krásnému historickému jádru města Prostějova neodmyslitelně patří i to pěkné a „hlavní“ Masarykovo náměstí. Je orientované od západu na východ, přičemž dosahuje délky 150 a největší šíře asi 60 metrů. Kromě parčíkové úpravy s vodním zdrojem zdobí jeho plochu socha nejslavnějšího místního rodáka Jiřího Wolkera, pomník a socha T.G.Masaryka, socha sv.Jana Nepomuckého a morový sloup se skulpturou Panny Marie s Ježíškem z roku 1714.
Největší dominantou náměstí je pak bezpochyby budova nové radnice, hlavně její vysoká věž, zaujmou ale samozřejmě i ty fasády výstavných měšťanských domů. Nad střechou staré radnice se tyčí vysoká věž kostela Povýšení sv.Kříže, která zpovzdálí sleduje veškeré dění na reprezentativním městském rynku.
V Prostějově dnes žije okolo 44 tisíc obyvatel, ale i když se o něm anály zmiňují už roku 1141, původně byl jen trhovou vsí, která notně ožila až po příchodu nových německých osídlenců. Stalo se tak ve třináctém století a střed dědiny se nacházel právě v místě tohoto náměstí. Statut města Prostějov získal až díky právu na výroční trhy, které mu bylo uděleno pány z Kravař. O první velkou prosperitu se zasloužila vláda Pernštejnů a vznik židovskémo města, v novější časech pak samozřejmě průmysl, hlavně ten textilní.
Masarykovo náměstí je nejstarším městským rynkem, ale jeho název se v průběhu věků často měnil. Nejprve byl Dolním náměstím, pak náměstím Františka Josefa, náměstím Wilsonovým, Masarykovým, Hlavním a znovu Masarykovým. Po „tajném“ odstranění sochy T.G.Masaryka (stalo se tak na přání vlády jedné strany, akce ale pro jistotu uskutečněna v noci) neslo až do sametu název nám.9.května a teprve poté se znovu vrátilo ke jménu „tatíčka“ prezidenta.
Jak už jsem se zmínil, k nejpozoruhodnějším objektům rynku patří nová radnice. Je nejen velkým a vysokým, ale také velice krásným secesním stavením, které v místě, kde původně stál pivovar, vzniklo roku 1914. Autorem projektu se stal brněnský profesor techniky Karel Hugo Kopka, staviteli Josef Nedělník a Rudolf Konečný. O výzdobu budovy se postaral sochař Josef Bernauer a štukatér Vladimír Pleský. Její interiér i exteriér tudíž zdobí bohatá štukatérská, kovotepecká, sochařská i malířská výzdoba. Uvnitř se nachází pompézní hlavní schodiště spojující reprezentační místnosti prvního a druhého patra, které jsou obloženy dřevem anebo imitací mramoru, tím opravdickým carrarským jsou pak obloženy krby.
Věž radnice je vzhledem k objektu umístěna asymetricky. Je vysoká 66 metrů a kromě unikátního orloje se může pochlubit i veřejnosti přístupnou vyhlídkou, z níž se nejen na rynek, ale i na město otevírá pěkný výhled.
Dalším zajímavým objektem na náměstí je stará radnice, renesanční stavení ze 16.století, jež bylo později barokně upraveno a má krásně zdobený vstupní portál. Nyní se v něm nachází Muzeum Prostějovska se čtyřmi stálými expozicemi: Pravěk Prostějovska, Geologie a paleontologie Prostějovska, expozice Hodiny, hodinky a ta poslední je věnována básníku Jiřímu Wolkerovi.
Na rynku se také nachází množství měšťanských domů (některé s ještě gotickými jádry) a řada z nich svou podobou připomíná paláce.
K nejvýznačnější takovým stavením patří Dům U Měsíčka (renesanční dům, který má ve štítu mozaiku Panny Marie na měsíčním srpku) či Dům U Goliáše, jenž je novorenesanční a stojí v místech pozdně gotického domu.
I ta další měšťanská stavení – Onsův dům, Dům U Zlaté studny, Dům u Bílé labutě, Nový dům a Dům U pošty si jistě zaslouží naši pozornost. Ať už kvůli stavebnímu slohu, svým honosným portálům anebo zajímavým domovním znamením.
Vlastní plocha náměstí nedávno prošla velkou rekonstrukcí a kromě nové dlažby na ní zazářila i nová městská zeleň.