Loading...
Prostějov je město plné památek nejen historických, ale i těch novodobějších. Krom jiného se může pyšnit také jedním secesním skvostem, jehož architektura dalece překračuje rámec naší republičky. Řeč je samozřejmě o Národním domě, který zde vznikl podle projektu Jana Kotěry roku 1907 a jehož exteriéry i interiéry zdobí množství cenných uměleckých děl a doplňků. Ve své době se stal příkladem toho, jak se dá sen místních radních a občanů převést do reálné podoby. Ta původní vize měla podobu místa, v němž by se odehrával veškerý společenský a kulturní život města. Největším impulsem pro převedení vize ve skutečnost byl dar bývého starosty K.Vojáčka. Ten totiž na jeho stavbu ve své závěti odkázal sumu v celkové výši 20 tisíc zlatých.
(Jeho jméno nebylo zapomenuto - za tento šlechetný čin se mu (spolu s manželkou) dostalo pomníku, který zdobí prostranství před východním průčelím secesní budovy.)
Vraťme se ale do časů těsně před dokončením Národního domu. O jménech stavebních dělníků, kteří na něm makali tak tvrdě, že byl dokončen už za rok (a kteří by si také zasloužili naše uznání), historie bohužel cudně mlčí. Ne tak už o umělcích, kteří se podíleli na jeho výzdobě. Takže se po kratším gúglování na netu dozvíme, že se o malířskou výzdobu salonků a o barevná sgrafita na fasádě zasloužil malíř František Kysela. Jeho kolega Jan Preisler zase namaloval dvě velká plátna - Sen dívky a Sen jinocha, která byla umístěna ve vestibulu. Dále, že se autorem reliéfu Tří Grácií zdobícího restauraci stal Karel Petr, že všechna interiérová secesní svítidla vyrobil podle Kotěrova návrhu Franta Anýž a že ta sochařská výzdoba pochází od bratrů Vojtěcha a Stanislava Suchardových.
Až do druhé světové války pak Národní dům beze změn sloužil svému účelu, ale pak zažil trpké chvíle, neboť došlo k jeho necitlivé přestavbě. „Pachatelem“ se stal brněnský architekt Emil Tranquillini a při tomto chirurgickém zákroku došlo k odstranění většiny secesních prvků, které budovu krášlily. Od té doby proběhly už dvě velké rekonstrukce: první v letech 1956 – 69... no a ta druhá trvá od roku 1985 vlastně až dodnes a má za úkol vrátit budově pokud možno co nejvěrnější původní podobu.
Tak jako v minulosti, je v ní i dnes návštěvníkům k dispozici stylová restaurace, kavárna a Městské divadlo. Mimo to zde má sídlo společnost Národní dům Prostějov, která ročně naplánuje až na 300 akcí. To vše zahrnuje nejen divadelní představení, koncerty, vernisáže a výstavy obrazů a soch, ale také pořádání společenských večírků a plesů anebo různá obchodní setkání a prezentace firem.