Ptačí oblast Orlické Záhoří
Turistické cíle • Příroda • Přírodní park
Ptačí oblast Orlické Záhoří patří k těm menším u nás v Čechách (je šestou nejmenší). Má rozlohu pouhých 903,9 ha. Tvoří ji luční enklávy v délce přibližně 8 km a šířce od 1 do 1,5 km v nadmořské výšce 660 až 770 m při pravém břehu Divoké Orlice. Územně spadá do katastrů obcí nebo jejich částí Trčkov, Bedřichovka, Zelenka, Jadrná, Orlické Záhoří a Kunštát. Celá ptačí oblast leží v chráněném krajinném území Orlické hory. V severozápadní části ptačí oblasti se nacházejí dvě přírodní rezervace Trčkovská louka a Bedřichovka.
Ptačí oblast ovlivňuje zemědělská činnost a v menší míře turistika. V 70. letech minulého století po rozsáhlých pozemkových úpravách se snížil počet rostlinných i živočišných druhů. Stav se začal napravovat začátkem 90. let. Orná půda se přeměnila na trvalé travnaté porosty, které jsou střídavě koseny a spásány. Mokřejší části zůstávají nepokosené.
A právě v nich nachází domov celosvětově chráněný chřástal polní. Je velice těžko spatřitelný. Velikostí připomíná štíhlou koroptev (je o málo menší). V letu upoutají pozornost jeho nápadně rezavá hnědá křídla a volně svěšené nohy. Hřbet má podélně, břicho příčně skvrnité.
Samice a mláďata nemají nápadné hlasové projevy. Monitorovat lze hlasové projevy pouze samců, a to ještě poměrně obtížně. Samci chřástala polního se v hnízdícím období často přemísťují. Počet volajících samců v jednotlivých lokalitách je proto výrazně proměnlivý. Důvodem je vysoká nestálost samců vycházející z jejich polygamních sklonů. Jejich dvouslabičné volání je přirovnáváno k drnčení zubů na hřebenu.
Pravidelné monitorování výskytu chřástala polního je prováděno od roku 2003. Provádí se v nočních hodinách (od 23 do 04 hodin) koncem května a června. Samci jsou provokováni zvukovou nahrávkou, na kterou reagují. Jejich výskyt monitorující pracovník zakreslí do podrobné mapy. Stavy chřástala polního jsou kolísavé od 35 do 50 kusů.
Současně se monitoruje i výskyt křepelky polní a bekasiny otavní, případně dalších druhů ptáků s noční aktivitou.
V keřovitých porostech lze spatřit rovněž chráněného ťuhýka obecného. Za potravou sem zalétne i čáp černý a včelojed lesní.
Ptačí oblast Orlické Záhoří je součástí celoevropského programu Natura 2000, který vznikl z popudu Evropské unie. Je určen k ochraně nejvzácnějších a nejvíce ohrožených živočišných i rostlinných druhů. Cílem Natury 2000 je zachování co největší biologické rozmanitosti ve vzácných přírodních lokalitách. Ptačích oblastí máme na území naší republiky 41. Ta v Orlickém Záhoří je jednou z nich.
Přiložená fotografie chřástala polního je výřezem z informačního panelu. Není mojí vlastní.