Pulčínské skály, Hrad Pulčín a studánky
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Pulčínské skály se nachází asi půl kilometru od obce Pulčín, která je nejvýše položen obcí na Moravě. Je to labyrint skalních útvarů v nadmořské výšce od 510-773 m s vrcholem Hradisko. Pulčínské skály jsou nejen největším pískovcovým skalním městem v moravských Karpatech, ale také kolébkou trampingu. Co je pro Čechy Sázava a Posázaví, to jsou pro Valachy Pulčínské skály.
Pulčínské skály byly v roce 1989 vyhlášeny národní přírodní rezervací. Skály tvoří nepřehlédnutelnou dominantu tohoto kraje. Skalní město je tvořeno izolovanými skalisky, skalními bloky a plotnami, skalními stěnami vysokými až 20 metrů, ale i sutěmi s psedudokrasovými jevy. Nalézt bychom tady mohli čtyři větší jeskyně. Největší z nich je puklinová jeskyně Velryba dlouhá asi 42 m. Další z jeskyní - Pod Kazatelnou II dosahuje délky okolo 15 m. Hliněná jeskyně má délku asi 25 m a konečně Lízinka jen okolo 6 m.
Pulčínské skály s nejvýznačnějšími částmi zvanými Zámčisko, Pět kostelů a Izby ve vrcholové části vrcholu Hradisko, jsou tvořeny třetihorními pískovci a slepenci magurského flyše, které byly vypreparovány denudací. Nejvýraznější skalní útvary dostaly svá jména - Zkamenělý kostel, Ludmilina skála, Trtol aj. Na Zámčisku se dnes nachází schránka s vrcholovou knihou a otevírá se odsud nádherný výhled do okolní krajiny. V minulosti tady stával dřevěný skalní hrádek, jenž dnes připomínají jen zátesy a schody vytesané do skály. Délka pískovcové desky činí asi 250 m, ve vrcholové části Hradiska pak asi 150 m při šířce okolo 80 m.
NPR Pulčín - Hradisko je snadno dostupná po červené turistické stezce přímo z Pulčína nebo od viaduktu v Lomensku po modře značené turistické stezce (3 km), která stoupá proti proudu Pulčínského potoka k Pěti kostelům a dále pokračuje přes Zámčisko na vrchol Hradiska.
Přijdete-li z obce Pulčín, máte dvě možnosti. Pěší a zdatní turisté se vydají u rozcestníku nad potokem dolů po modré značce a po přeskočení potoka se ocitnete pod skalami. Výstup nahoru po skalách připomíná místy horolezecký výstup a je opravdu náročný - nenechte se zmást pěkným schodištěem na začátku výstupu. Za odměnu se otevírají výhledy z několika míst a na konci je vyhlídka Zámčisko a prostor, kde stával hrad Pulčín.
Cyklisté a rodiny s malými dětmi by se měli vydat po červené, která mírně stoupá přes louky až k lesu, kde projdete okolo studánek až vystoupáte po lesní cestě přímo na vrchol Zámčisko, kde stával hrad Pulčín.
Hrad Pulčín
Hrad Pulčín se prvně uvádí roku 1426, kdy je zbožím krále Zikmunda. Kdy a za jakých okolností hrad Pulčín vznikl, nejsou bohužel písemné zprávy. Postaven byl asi v první polovině 14. století k ochraně Střelenského průsmyku a jako centrum panství, zahrnujícího vsi Pulčín, Horní Lideč, Lhotu, Seninku a zaniklou Zubrůvku, dočasně odloučené od Brumova. V polovině 15. století držel hrad obávaný loupeživý rytíř Miroslav z Cimburka. Hrad byl rozbořen za válek česko-uherských kolem r. 1470. Na konci 15. století byl již ve zříceninách a v r. 1517 se připomíná jako pustý. Zachovaly se z něho jen nepatrné zbytky.
Když opustíte hrad Pulčín a vydáte se po červené značce do Pulčína, po cestě potkáte nově vystavěné studánky.
Studánka Svatopluka Čecha
Studánku upravilo v roce 2010 občanské sdružení Vesničko má milovaná Pulčín. Podle provedených rozborů je voda pitná (nemusí platit po celý rok). Studánce starousedlíci říkají Pod Žabou, členové o. s. ji přejmenovali na počest spisovatele Sv. Čecha, který Pulčín navštívil v roce 1881 a zdejší příroda ho oslovila natolik, že o ní napsal povídku Hovor listí.
studánka Dobrodějka
Studánku v roce 2009 nově upravilo o. s. Vesničko má milovaná - Pulčín. Přejmenovali ji na Dobrodějku (původní jméno U Mowany). Studánka stojí u staré hradní cesty pod Pulčínskými skalami a donedávna zde byla trubka zarostlá v husté trávě. Zvláštní název získala podle trampské osady Mowana (toto jméno je vytesáno na velkém balvanu asi 30 metrů nad studánkou).
http://nature.hyperlink.cz/vsetinsko/Pulcin.htm
http://www.hrady.cz/index.php?OID=671