Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Poutní místo
Vystoupat na horu Radhošť jsme měli v plánu již několik let, ale jelikož jsme vždy navštívili jiná místa v Beskydách, jaksi se na tuto tajemnou horu nějak nedostalo. Nicméně v poslední době jsme na této nejznámější hoře Beskyd, z níž jsou krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky, Praděd, Malou a Velkou Fatru, stanuli hned dvakrát.
Na Radhošť jsme přišli poprvé pěšky ze střediska Pustevny. Cestou jsme minuli sochu Radegasta a když jsme přišli na Radhošť, nejprve se děti fotili u sochy Cyrila a Metoděje. Potom jsme si šli prohlédnout kapli, pojmenované podle stejných světců a to včetně interiéru. U prodavače, který prodával vstupenky na věž kaple, jsme si koupili výroční známku a dostali zde i razítko. Poté jsme si prohlédli vnitřní prostory u oltáře a vystoupali na věž kaple, která měl zpočátku podobu kamenné stavby s bílou omítkou a kupolí v byzantském stylu. Dřevěná zvonice se šindelovou střechou byla přistavěna v roce 1924 při celkové opravě - tehdy byla celá kaple obložena impregnovaným šindelem. Když jsme sešli dolů, udělali jsme ještě pár fotek kaple a pak jsme se šli občerstvit do nedalekého hotelu Radegast. Po jídle jsme se již vraceli zpět na Pustevny a cestou jsme se zastavili u sochy Radegasta, kde již bylo o něco méně lidí….
I podruhé jsme na Radhošť přišli pěšky a stalo se tak o dva roky a téměř tři měsíce později. V podzimní den krásně svítilo sluníčko, foukalo jen mírně a tak se nám na tento bájný vrchol z Pusteven dobře šlo. Podle pověstí měl na Radhošti od dávných dob sídlo slovanský bůh Radegast - Bůh slunce, války a vítězství. Na horu chodívali naši předkové, aby uctili tohoto boha dary. Koncem jara zde pak staří Slované slavili letní slunovrat. O nocích se rozzářily vatry, lidé tančili a zpívali. Tyto zvyky přetrvaly i do dob křesťanských a nezabránila tomu ani pověst, že modlu Radegasta prý strhli Cyril s Metodějem, kteří na místo postavili kříž. My jsme sem zamířili kvůli pěkným výhledům a příjemné procházce po hřebeni. Po příchodu jsme pořídili fotografie bronzového sousoší sv. Cyrila a Metoděje a pak jsme si zvenku prohlédli kapli sv. Cyrila a Metoděje, která je jednou z nejvýše položených církevních staveb v Česku a byla dostavěna roku 1898. Dovnitř jsme však nešli, zato jsme se pokochali úžasnými výhledu na Beskydy, Javorníky, Malou Fatru či nedalekou rozhlednu na Velkém Javorníku nebo nám již známý Ondřejník. Syn šel odlovit kešku a když se vrátil, šli jsme do hotelu Radegast, který je se svou výškou 1 121 metrů nejvýše položenou horskou chatou Moravskoslezských Radegast Beskyd. Dcera si zde koupila dřevěnou tužku a pak jsme již vyrazili zpět na Pustevny.
Na vrcholu je několik zajímavých míst, jako například kříž z roku 1805, sousoší obou věrozvěstů z roku 1931 a televizní vysílač. Dominantou Radhoště je ovšem kaple sv. Cyrila a Metoděje. Na věž je možné vystoupat, když je chrám otevřený za poplatek 5 kč.
Asi 300 m jihovýchodně od vrcholu stojí hotel Radegast, mezi hotelem a vrcholem je ještě služebna Horské služby. Těsně pod vrchol vede od západu lyžařský vlek, přímo na vrcholu je geodetický bod.
Když kliknete na níže uvedený odkaz, můžete si přečíst další zajímavosti či pověsti.
http://www.pustevny.cz/vstupte.htm