Rakousko – Ybbstallské Alpy (1): Ötscher, Gemeindealpe a soutěska Ötschergraben
Rakousko – YbbstallskéAlpy (1): Ötscher, Gemeindealpe a soutěska Ötschergraben (10/2021)
Ybbstallské Alpy (Ybbstaller Alpen) jsou poměrně rozsáhlé horstvo v systému Severních Vápencových Alp ležící na území hned tří rakouských spolkových zemí – Horního Rakouska, Dolního Rakouska a Štýrska. Oblast se rozprostírá mezi řekami Erlauf na východě, Salzou na jihu a Enns na západě, na severu zahrnuje předhůří Alp až po města Amstetten a Wieselburg v podunajské nížině.
Jméno této horské skupině dala řeka Ybbs, která protéká západní částí území. Řeky Ybbs, Erlauf a jejich přítoky tvoří atraktivní hluboké soutěsky zařezané v horském masivu. Většinu území pokrývají listnaté lesy s převahou buku. V bezlesých oblastech jsou druhově bohaté podhorské květnaté louky. Nad hranicí lesa, na vápnitých vysokohorských stanovištích, rostou kleče a rozprostírají se alpské louky. Mapa hranice Ybbstallských Alp na mapy.cz: Ybbstallské Alpy
Nejvyšší vrcholy tvoří bílé vápencové skály s výškou okolo 1 800 – 1 900 m n.m., z nichž nejvyšší jsou Hochstadl (1 919 m) v jižní, a Ötscher (1 893 m), Dürrenstein (1 878 m) a Hochkar (1 808 m) v centrální části pohoří. Atraktivní chráněná oblast Ötscher–Dürrenstein, která byla zařazena do systému evropsky významných lokalit Natura 2000, zahrnuje dva stejnojmenné masivy. Do oblasti Ötscheru jsme se vydali na podzim 2021 a pro Dürrenstein jsme zvolili jarní období roku 2022.
V místě se na turistických cedulích setkáváme také s pojmem Mostviertel (moštová čtvrť). Jedná se o turistický region zahrnující jihozápadní část Dolního Rakouska jižně od Dunaje. Oblast je známá produkcí jablečného a hruškového moštu – odtud pojmenování. Symbolem Mostviertelu je monumentální hora Ötscher.
Přírodní park Ötscher-Tormäuer (Ötscher-Tormäuer Nature Park) zahrnuje oblast značně zachovalé původní přírody, ve které najdeme hluboké soutěsky a atraktivní horské vrcholy. K nejnavštěvovanějším místům parku patří soutěsky Ötschergraben a Tormäuer, vrchol Ötscheru, jezero Erlaufsee a přehrada Erlaufstausee. Symbolem parku je medvěd hnědý, který v oblasti žije.
Založením přírodního parku se v roce 1970 zabránilo výstavbě další plánované přehrady na řece Erlauf mezi Trübenbachem a Eibenbodenem, a tím i výraznému zásahu do regionu. Vstupné do přírodního parku Ötscher-Tormäuer je 4 Euro dospělý a 2 Eura děti (6-14 let).
Atrakcí parku a užitečným dopravním prostředkem pro turisty je železniční úzkokolejka Mariazellebahn, která projíždí parkem v pravidelných intervalech a zastavuje na turistických výchozích místech. Jízdenky lze koupit na prodejních místech, přímo ve vlaku u průvodčí nebo online přes internet. Je také možné pořídit si kombinovaný jednodenní lístek pro jízdu mezi stanicemi Mitterbach a Winterbach se vstupem do parku nebo jednodenní kombinovaný lístek zahrnující jízdu více zastávkami s neomezeným přestupováním v ten den a vstupem do parku.
Masív Ötscheru tvoří Kleiner Ötscher (Malý Ötscher) s výškou 1 552 m n.m. a Ötscher, někdy nazývaný také Großer Ötscher (Velký Ötscher) – 1 893 m n.m. Tuto horu můžeme pozorovat z mnoha dalších rakouských pohoří. Skalnatý vrchol se osaměle vypíná nad krajinu a působí opravdu monumentálním dojem. Dobře je také vidět z dálnice Vídeň – Linz. Ötscher je prostě králem této krajiny.
Z každé světové strany má tato hora jiný tvar. Nejatraktivnější je asi pohled z východu, kdy je vidět pouze strmý úzký kužel Velkého Ötscheru vystupujícího nad krajinu. Pro tento výhled je velmi vhodný vrcholek Hochstadelberg (1 285 m) nacházející se v západní části Türnitzských Alp při silnici B28. Výstup na tento rozhledový bod je z parkoviště Ötscherblick u zmiňované silnice a je velmi krátký a lehký (2 km, převýšení 180 m). Trasa není v mapě značená, ale podle čárkovaných pěšin na mapy.cz trefíte spolehlivě.
Od jihu je vidět celý hřeben Ötscheru nejblíže z vrcholu Gemeidealpe, na který vede lanovka z městečka Mitterbach am Erlaufsee. Této lanovky lyžařského střediska Gemeindealpe – Mitterbach jsme využili hned ráno, tudíž slunce svítilo z východu. Tato nepříliš atraktivní hora, z východní strany zjizvená sjezdovkami a na vrcholu stavbami vysílačů, poskytuje fantastický výhled na všechny světové strany.
Celý hřeben Ötscheru je při pohledu na severozápad odtud vidět jako na dlani a pod Ötscherem se rýsují soutěsky, které jej obklopují. Směrem na západ je nádherné panorama za sebou jdoucích různých horských masívů rakouských Alp. Zvláště pěkný je pohled na blízký Dürrenstein – tady jsme se rozhodli, že na něj určitě vystoupáme při další návštěvě této oblasti. Pro takový pohled se opravdu vyplatí být nahoře ráno/dopoledne, aby výhled nebyl do protisvětla. Směrem na jih vidíme v údolí jezero Erlaufsee, a v dálce panorama Hochswabu, Hohe Veitsch, a na východě samozřejmě zřetelný Schneeberg, Rax a nižší horstva východu Alp. Na vrcholu Gemeidealpe se nachází horská chata Terzerhaus. Dolů jsme sešli pěšky liduprázdnou stezkou kolem Erlaufsee až do Mariazell s prohlídkou tohoto známého poutního místa.
Konečně se dostáváme k výstupu na Ötscher. Byli jsme zde po sezóně, na konci října, tj. v době, kdy je lanovka z Lackenhofu na Hüttenkogel mimo provoz a připravuje se na lyžařskou sezónu. V době odstávky lanovky je zde samozřejmě o poznání méně lidí. Ze strany od Lackenhofu nenarazíte na hranici přírodního parku, proto se zde vstupné neplatí. Auto necháváme na úplně prázdném velkém parkovišti u dolní stanice lanovky a nahoru jdeme po značené stezce do sedla Riffelsattel a odtud k horní stanici lanovky, u které stojí chata Ötscherschutzhaus. Chata je také zavřená.
Je nádherné podzimní počasí s barevnými lesy, zdejší listnaté porosty tvoří pod bílými vápencovými skalami rezavohnědé pásy smíchané se zelení jehličnatých stromů. Viditelnost do dálky je sice s podzimním oparem, ale i tak je to hodně fotogenické. Vyšlapeme klikatou stezkou k rozcestníku na Hüttenkogel, na jeho vyhlídku nejdeme – má se tu nacházet socha – obrys medvěda. Pokračujeme dál a další zastávkou je kovové umělecké dílo – stromek s ptáčkem. Z tohoto místa už jsou nádherné výhledy na všechny strany, které se s každým výškovým metrem zdokonalují. V dalším úseku nás vítá malá dřevěná soška medvěda a pak už nezbývá, než strmě vystoupat na vrchol ke kříži.
Výhled z Ötscheru je famózní. Tento kamenný obr ční osaměle nad okolní krajinu a tudíž poskytuje očekávaný kruhový výhled. Na sever se vlní kopečky nižší části Ybbstallských Alp až do nížinu kolem Dunaje, jako zelené oči svítí v údolí louky kolem Lackenhofu a vpravo se rýsuje zářez soutěsky Tormäuer. Směrem na jih je krásně vidět zahloubení potoka Ötscherbach - soutěska Ötschergraben. Na horizontu pak Schneeberg, Rax, Hohe Veitsch, Hochstadl, Hochschwab. Na západě se samozřejmě otevírá nádherné panorama vyšších alpských partií - Ennstálské Alpy, Totes Gebirge, Nízké Taury, Dachstein. Pokocháme se a dolů scházíme stejnou cestou.
Trasa na Ötscher z Lackenhofu je asi 5,5 km dlouhá s 1 000 m převýšení (jedním směrem). Kdo zvolí lanovku, ušetří značnou část převýšení, zbude pouhých 430 m výškových, ale musí počítat s více lidmi po cestě i na vrcholu. Na Ötscher lze vystoupat také od severovýchodu, ale tato strmá stezka (Rauherkamm) vede po úzkém exponovaném hřebeni se vzdušnými pasážemi, tudíž je to náročný horský terén, jak naznačuje také tečkovaně značená trasa v mapě.
Název hory Ötscher pochází pravděpodobně ze staroslovanského othza – otec, takže by se mohlo jednat o Horu otců. Pod jeho strmými svahy se nachází několik atraktivních soutěsek. Z jižní strany je to Ötschergraben (Ötscherské příkopy) a na východní straně navazuje soutěska Hintere Tormäurer.
Soutěska Ötschergraben – po výstupu na Ötscher jdeme druhý den na prohlídku soutěsky. Na výchozí místo jsme přijeli vláčkem Mariazellerbahn na zastávku Wienerbruck-Josefsberg u přehrady Stausee Wienerbruck, nejstarší přehrady v Rakousku. U této stanice je i velké odstavné parkoviště pro auta a pokladna pro vstup do parku Naturparkzentrum-Ötscher. Po značené stezce se vydáváme do soutěsky, nazývané v propagačních materiálech rakouským Grand Canyonem. Po ránu je ještě chladno, ale to se později změní na pohodu v tenké mikině, kupodivu i v soutěsce. Je babí léto, které přišlo na konci října, a dokonce ani nefouká, jak původně hlásili v předpovědi počasí.
Hned na prvním turistické rozcestníku odbočujeme přes mostek vlevo a pokračujeme po stezce chvílemi vylepšené o schody pro překonání výškových rozdílů k vyhlídce na vodopády Lassingfall na potoku Lassingbach a je odtud vidět také vršek Ötscheru. Podzim má nevýhodu pouze v tom, že je méně vody než na jaře.
Sejdeme dolů do soutěsky. Přivítá nás historická vodní elektrárna Kraftwerk Wienerbruck, která je stále v provozu. Uvnitř je volně přístupná expozice otevřená v sezónu květen – říjen od 9 do 16 hod. Elektrárnu postavily Dolnorakouské státní elektrárenské závody, předchůdce dnešní EVN, v letech 1907 – 1911. Elektrárna vyráběla trakční proud pro Mariazellskou železniční dráhu, jednu z prvních elektrifikovaných železnic v Rakousko-Uhersku.
Po prohlídce interiéru turbínové haly elektrárny pokračujeme soutěskou vytvořenou potokem Ötscherbach. Tím, že je po sezóně a je všední den, potkáváme minimum lidí, v létě to tu asi bude vypadat jinak. Procházíme opravdovým přírodním divadlem, kterým protéká potok s vodou tyrkysové barvy, a užíváme si klidu a zvláštního ticha, které v soutěskách bývá. Škoda jen, že v potoku je poměrně málo vody. Stezka je místy zpevněna povalovým chodníkem a v některých místech překonává potok pomocí mostku. O Grand Canyon se sice ani v náznaku nejedná, ale místo je to opravdu okouzlující.
Fotit v soutěsce je složité, kvůli její hloubce slunce nedopadá dovnitř úplně tak, jak by si člověk přál. Také kontrast jasně osvětlených ploch s místy ve stínu fotoaparát příliš nezvládá. Navíc na podzim je slunce opravdu nízko. I přes tyto překážky se však podařilo pořídit velmi pěkné fotografie.
Bufet Ötscherhias, umístěný pod skalou u zavěšeného mostku, je zavřený, ale nevadí, máme svoji svačinu. Pěšina se v soutěsce klikatí, jdeme dál, podívat se na vodopád Mirafall. Ten je bohužel po letošním extrémně suchém podzimu úplně bez vody. No, co se dá dělat. Vracíme se zpět k bufetu a u něj odbočujeme do kopce po stezce kolem potoka Mühlbach, abychom vyšli nahoru ze soutěsky. Na potoce se zachoval jeden dřevěný vodní mlýn.
Dále již po lesní cestě procházíme kolem přehrady Erlaufstausee, v dálce slyšíme projíždějící vláček, jehož zvuk se odráží od okolních strmých skal. Cesta kolem přehrady je poměrně dlouhá, ale komu by to v takovém počasí vadilo. Kdo si chce cestu zkrátit, může jít na vlak na železniční stanici Erlaufklause.
U bufetu Erlaufstauseeschänke, který se nachází téměř u silnice vedoucí do Mariazell, je pěkný výhled zpět, jak jinak, na Ötscher. Kolem silnice pak dorazíme až do Mitterbachu, kde máme ubytování. Kdo přijel autem na výchozí místo na parkoviště ve Wienerbrücku, může se sem vrátit vláčkem Mariazellebahn. Vlak jezdí od rána od 5,30 až do 22,30 hod. Jízdenky lze koupit i dopředu online www.mariazellerbahn.at
Naše trasa z Wienerbruck-Josefsberg přes soutěsku Ötschergraben do Mitterbachu byla dlouhá cca 14 km s celkovým převýšením 650 m, které však udělá vesměs výstup ven ze soutěsky. Jinak je cesta pohodová víceméně po nakloněné rovině.
Závěrem: Oblast kolem Ötscheru je poměrně blízko ČR a proto je vhodná k návštěvě byť jen na (prodloužený) víkend. Příroda je tu nádherná, železniční spojení pro turisty výborné – člověk se nemusí vracet stejnou cestou na výchozí místo. Ybbstallské Alpy nás hodně oslovily jak krásnými rozhledy, tak přírodním prostředím a pohodou.
Výstup na Ötscher na mapy.cz: Výstup na Ötscher z Lackenhofu
Gemaindealpe na mapy.cz: Gemeindealpe - výhled
Hochstadelberg (výhled na Ötscher) na mapy.cz: Hochstadelberg
Soutěska Ötschergraben na mapy.cz: Soutěska Ötschergraben
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Další naše články z cest do Rakouska:
- Rakousko - Gutensteinské Alpy (1): Soutěska Steinwandklamm a vodopády Myrafälle
- Rakousko – Gutensteinské Alpy (2): Hohe Wand
- Rakousko - Gutensteinské Alpy (3): Reisalpe, Hochstaff
- Rakousko - Türnitzské Alpy (1): Türnitzer Höger, Zdarsky Hütte
- Rakousko - Türnitzské Alpy (2): Eisenstein, Julius-Seitner Hütte
- Rakousko: Pohoří Schneeberg
- Rakousko, Maďarsko: Neziderské jezero (Neusiedler See, Fertö)
- Rakousko – Dachstein (1): Lanovkou pod Hoher Dachstein
- Rakousko – Dachstein (2): Gosaukamm (Salcburské Dolomity)
- Rakousko – Dachstein (3): Jezera Vorderer a Hinterer Gosausee
- Rakousko – Dachstein (4): Lanovky Krippenstein, vyhlídka 5 Fingers, túra k Simonyhütte
- Rakousko – Salzkammergut (Solná komora): Hallstatt
- Rakousko - Kaiserwinkl (1): Jezero Walchsee, túra na Wandberg a Brennkopf
- Rakousko - Kaiserwinkl (2): Kaisergebirge - výstup na Heuberg
- Rakousko - Kaiserwinkl (3): Kaisergebirge - lanovkou na Unterberghorn
- Rakousko - Gailtálské Alpy (1): Údolí Lesachtal, Samalm, Soleck, Riebenkofel
- Rakousko - Gailtálské Alpy (2): Lienzské Dolomity, Rudl-Eller Weg